Зеленський намагається концентрувати владу в своїх руках і це небезпечно – євродепутатка

22 жовтня 14:25

Демократія - це не про одну владу, зазначила Віола фон Крамон-Таубадел.

 

Віцепрезидентка Делегації Європарламенту в Комітеті асоціації "Україна–ЄС", депутатка Європарламенту Віола фон Крамон-Таубадел зазначила, що ЄС стурбований затримкою реформ, зокрема, у сфері охорони здоров'я, а також концентрацією влади в руках президента Володимира Зеленського й "сліпим" голосуванням у парламенті.

"Потрібен контроль. Потрібен механізм стримування і противаги. Саме про це – демократія. Це не про одну владу. В іншому випадку він (президент) може розігнати парламент, судову систему, засоби масової інформації і вирішуватиме, як маленький диктатор. Це не те, чого ви хочете в демократії. Ви хочете, щоб був сильний парламент, сильна і незалежна судова система тощо. Те, що він намагається розвивати, концентруючи владу, це небезпечно", - сказала вона в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна".

Також євродепутатка вказала на призупинення реформ: "Те дещо хороше, що було досягнуто за президента Порошенка, поки не просувається вперед, наприклад, у реформі охорони здоров'я, що викликає стурбованість. Це не відповідає очікуванням Європи та Європарламенту щодо того, що Україна стане європейською країною з європейськими цінностями".

Євродепутатка зазначила, що перший етап реформи був "одним із найбільших досягнень за дуже короткий проміжок часу", коли МОЗ очолювала Уляна Супрун, і "навіть не почавши... другу стадію реформи, нова міністерка охорони здоров'я та її команда роблять все проти".

Крамон-Таубадел також підкреслила, що Україні потрібен парламент, який працює "ефективно і свідомо на основі реальних демократичних процедур", цього не вистачає нинішньому парламенту, який працює "в турбо-режимі".

"Ми, як депутати Європейського парламенту, повинні наполягати на чистій процедурі прийняття законопроєктів, ми повинні наполягати, щоб роль парламенту була сильною, щоб депутати в повному обсязі використовували свої права й виконували свої обов'язки, щоб була прозорість процедури і відповідне обговорення", - сказала євродепутатка.

В Європі зацікавлені продовжувати інтенсивне співробітництво з Україною, однак сильний парламент означає іншу процедуру ухвалення законопроєктів, зазначила Крамон-Таубадел. Також вона додала, що ЄС не мовчатиме, якщо президент України Володимир Зеленський буде перешкоджати проведенню вже розпочатих реформ. Європейська сторона готова продовжити фіндопомогу і повинна бачити докази, що гроші використовують "належним чином".

Євродепутатка підкреслила: "Коли реформатори або державні посадовці, які були прийняті на роботу в рамках реформи державного управління, наприклад, в Міністерстві охорони здоров'я, змушені будуть покинути свій пост, і ми бачимо спроби повернути корупцію, як у випадку державних закупівель в Міністерстві охорони здоров'я, це погано для українців, які заслуговують на краще".

"У країні повинен бути сильний парламент. Те, що ми бачимо, то це свого роду сліпе голосування. Занадто багато на кону, занадто багато чого можна втратити. І якщо люди не будуть задоволені, я маю на увазі тих, хто повертається з війни, тих, у кого є зброя – наступний Майдан не буде мирним. Це може бути жахливо", - зазначила євродепутатка.

Раніше Крамон-Таубадел відзначала, що для України становить небезпеку той факт, що народні депутати можуть "прийняти за одну ніч 66 законопроєктів", з якими вони не знайомі. Вона підкреслила, що "не в наших інтересах, щоб новий президент продовжував позбавляти депутатів їх прав і скасовував основи структур політичної демократії".

Як заявляв спікер парламенту Дмитро Разумков, Рада має намір працювати більш планово, без "турборежиму". За його словами, рішення про відмову від режиму "скаженого принтера" викликано рекомендаціями з цього приводу прем'єр-міністра Олексія Гончарука.