Взаємна недовіра України і Румунії сходить нанівець через зовнішню загрозу - експерт

21 лютого 08:25

Російська агресія призвела до переоцінки Румунією викликів і загроз у регіоні.

 

Надзвичайні виклики в регіоні почали ламати колишні стереотипи і надумані проблеми у відносинах між Україною і Румунією, які накопичувалися і експлуатувалися протягом декількох десятиліть, пише в своїй статті для ZN.UA Анжела Гремаде, президент Асоціації експертів з питань безпеки та глобальних питань (Бухарест).

Як зазначається в матеріалі, протягом останніх 20 років питання про необхідність "розморозити" стан відносин у регіональних форматах, де одночасно присутні б Румунія і Україна, перебував під негласним табу політичного керівництва і в Бухаресті, і в Києві.

Автор пише, що всі аргументи на користь більш тісного політичного співробітництва у форматі Румунія-Молдова-Україна можна поділити на дві категорії: перша - пов'язана з важливістю місця і ролі Кишинева в нинішньому складному регіональному геополітичному розкладі; друга - з усе ще наявної відчуженістю у двосторонніх відносинах між Бухарестом і Києвом.

Знаковим з точки зору руйнування колишніх підходів до відносин між Бухарестом, Києвом і Кишиневом став одночасний візит в українську столицю на початку жовтня 2014 р. прем'єр-міністра Румунії Віктора Понти і прем'єр-міністра Республіки Молдова Юрія Лянке. "Заради справедливості зауважимо, що, незважаючи на в цілому позитивний фон і результати цих переговорів у тристоронньому форматі, сам факт цієї події експерти у Києві, Бухаресті, Кишиневі та Москві сприйняли по-різному", - зауважує експерт.

"Що стосується двосторонніх відносин між Бухарестом і Києвом, зауважимо, що в 2014 р., зокрема і в результаті подій, що відбулися в Україні, у них, нарешті, намітилися позитивні зрушення. Румунська сторона зробила ряд кроків, що дозволяють говорити про завершення періоду взаємної недовіри у відносинах між двома державами", - пише автор.

Докладніше читайте в матеріалі Анжели Гремаде "Трикутник Румунія-Молдова-Україна: час зруйнувати усталені шаблони" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".