В РПР закликали Зеленського не розпускати Верховну Раду

21 травня 10:31

Члени Реанімаційного пакету реформ вважають за потрібне звернутися до Конституційного суду у разі видання відповідного президентського указу.

 

Активісти Реанімаційного пакету реформ (РПР) закликали президента Володимира Зеленського не розпускати Верховну Раду України. В РПР вважають, що для розпуску парламенту немає підстав. Відповідну заяву оприлюднила прес-служба РПР.

РПР закликає: новообраного Президента України – гаранта додержання Конституції України – діяти виключно в межах своїх конституційних повноважень та, відповідно, відмовитися від дострокового припинення повноважень Верховної Ради України VIII скликання у неконституційний спосіб за відсутності для цього підстав; народних депутатів України – невідкладно поставити питання конституційності указу президента України про дострокове припинення повноважень ВРУ перед Конституційним судом України у випадку його видання", - йдеться у заяві.

В РПР зазначили, що розпустити Раду Зеленський може до 27 травня. Однак, єдиним можливим випадком для прийняття такого рішення може відсутність парламентської більшості та нездатність парламенту створити нову протягом місяця від моменту припинення її існування.

"Голова Верховної Ради України оголосив про припинення діяльності парламентської більшості 17 травня. Отже, до 16 червня Верховна Рада України має час для формування нової парламентської більшості, а у президента з'явиться конституційна підстава для припинення повноважень парламенту VIII скликання лише після 16 червня і за умови нестворення такої більшості", - нагадали в РПР.

Зазначено, що таку підставу для розпуску Ради не можна реалізувати через обмеження права розпуску за півроку до завершення строку повноважень Верховної Ради України.

У той же час варто зауважити, що після вилучення із закону про регламент Верховної Ради норм про правила формування коаліції, вони так і залишилися неврегульованими. "Старі правила створення та функціонування коаліції скасовані, нові – не написані. А, згідно з українським реаліям, все, що не відрегульовано, - вразливе", - констатує автор.

Читайте також: Суд не зможе зупинити дострокові вибори після указу про розпуск Ради – ЦВК

У понеділок, 20 травня, новообраний президент Володимир Зеленський заявив, що розпускає Верховну Раду України. Про це він сказав під час виступу в парламенті, після того, як приніс присягу народу України.

Як зазначили джерела DT.UA, остаточне рішення було прийнято в 19 травня ввечері. При цьому проти дострокового розпуску парламенту виступав олігарх Ігор Коломойський, однак це рішення не вплинуло.

Секретар ЦВК Наталія Бернацька зазначила, що на наступний день після оприлюднення указу президента про розпуск Верховної Ради, жодне судове рішення не зможе зупинити процес.

Представники більшості фракцій заявили про готовність до позачергових виборів. При цьому лідери "Батьківщини" і "Радикальної партії" вказали на необхідність зміни виборчого законодавства, переходу до пропорційної системи з відкритими списками і відмову від "мажоритарки". У "Самопомочи" нагадали, що навіть якщо виборчий кодекс буде прийнятий у другому читанні, дострокові вибори все одно будуть проводитися по старій системі.