У Раді зареєстрували жорсткіший законопроект про відповідальність за незаконне збагачення

06 вересня 13:18

Проект закону запропонували депутати від фракції "Голос".

 

Депутати фракції "Голос" у Верховній Раді зареєстрували альтернативний законопроект № 1031-2 про відновлення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, що передбачає кримінальну відповідальність за придбання чиновниками активів, вартість яких більш ніж на 3 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує її законні доходи.

"На відміну від президентського проекту, який в 15 разів збільшує виведену з-під кримінальної відповідальності вартість незаконно придбаних активів (14,4 млн грн), законопроект "Голосу" повертає цей поріг до рівня 3 мільйонів гривень", - зазначили в партії, нагадавши, що відповідно до рішення Конституційного суду про декриміналізацію незаконного збагачення, цей поріг становив 960 тис грн (1 тис неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

У законопроекті "Голос" наполягає на зменшенні суми, з якої настає саме кримінальна відповідальність, до 3 тис. неоподатковуваних мінімумів, що становить близько 3 млн грн.

У прес-службі зазначають, що якщо президентський законопроект, яким поріг буде піднято до 15 тис неоподатковуваних мінімумів – у даний час це 14,4 млн. грн, буде підтриманий, корумповані посадові особи зможуть користуватися незаконно набутими активами в 100 разів дорожче свого офіційного доходу без будь-якої кримінальної відповідальності.

"Підвищення суми, від якої настає кримінальна відповідальність за незаконне збагачення, в 15 разів - це фактична індульгенція для корупціонерів. Ті, хто крадуть державні гроші і беруть хабарі, будуть чудово розуміти, що максимальні незручності за знаходження майна, незрозуміло за що купленого, - це цивільні позови", - зазначила народний депутат від "Голосу" Олександра Устінова.

29 серпня Зеленський вніс у Раду невідкладний законопроект №1031 про конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за придбання таких активів. Законопроект, зокрема, пропонує доповнити Кримінальний кодекс положеннями, що встановлюють кримінальну відповідальність за придбання чиновником активів вартістю більш ніж на 15тыс. неоподатковуваних мінімумів вище його законних доходів.

Конституційний суд скасував кримінальну відповідальність за незаконне збагачення 26 лютого, визнавши статтю 368-2 Кримінального кодексу неконституційною і такою, що суперечить принципу презумпції невинності. Рішення було винесено на закритому засіданні Великої палати КСУ.

Подання до КСУ щодо конституційності статті про незаконне збагачення 12 грудня 2017 року подали 59 народних депутатів – членів фракцій "Народного фронту", "Блоку Петра Порошенка", "Радикальної партії Олега Ляшка". "Опозиційного блоку" та груп "Відродження" і "Воля народу". Їх інтереси в суді представляв депутат від "Народного фронту" Павло Пинзеник.

Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення в Україні запровадили в 2015 році в рамках виконання Плану дій з візової лібералізації ЄС. Ця вимога також було включено в меморандум співпраці з Міжнародним валютним фондом.