У НАБУ показали схему розкрадання коштіва при закупівлі "рюкзаків Авакова"

03 листопада 21:19

Рюкзаки шили кустарним способом на різних майданчиках, у тому числі, в пенітенціарних установах.

 

Директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник у ході засідання парламентського комітету з питань запобігання і протидії корупція в п'ятницю, 3 листопада, розкрив деталі кримінальної справи про розтрату бюджетних коштів при закупівлі партії рюкзаків для МВС в 2015 році.

Ситник нагадав, що реалізація схеми з "рюкзаками Авакова" принесла державі 14,5 мільйонів гривень збитку, і запевнив, що слідство має вичерпними доказами у цій справі, повідомляє прес-служба НАБУ.

За версією слідства, восени 2014 року син міністра внутрішніх справ Олександр Аваков, користуючись особистими зв'язками, домовився із заступником глави МВС Сергієм Чеботарем про закупівлю міністерством партії тактичних рюкзаків для потреб Національної гвардії.

"Це при тому, що в той момент на складах МВС вже перебувало 2000 невикористаних рюкзаків", - зауважив Ситник.

Аваков також погодив виготовлення рюкзаків з підприємцем Володимиром Литвином, який, у свою чергу, знайшов ТОВ з ознаками фіктивності для участі в тендері.

Завдяки зв'язкам Авакова-молодшого, зазначене підприємство було оголошено переможцем тендеру МВС і отримало контракт на поставку 5000 рюкзаків за ціною 2899 гривень кожен.

До контракту додавався перелік вимог до рюкзаків щодо розміру, тканини, кишень, клапанів, ортопедичних властивостей і т .д.

"ТОВ, яке отримало контракт, за фактом існувало лише для обміну документами. Насправді рюкзаки шили кустарним способом кілька приватних підприємців, а також підприємства пенітенціарної системи", - пояснив директор НАБУ.

У березні-травні Литвин поставив МВС партію рюкзаків, які, за документами, нібито надійшли від фірми-переможця тендеру. На рахунку ТОВ було перераховано майже 14,5 мільйонів гривень, які згодом були переведені в готівку через конвертаційні центри.

"У результаті МВС із запізненням отримало неякісну продукцію, що не відповідає вимогам, встановленим самим міністерством, витративши при цьому 14,5 млн грн бюджетних коштів", - зазначив НАБУ.

Ситник запевнив, що справа про "рюкзаки Авакова" не є складною, і слідство має в своєму розпорядженні вичерпну доказову базу. У той же час, судова перспектива у справи буде лише у разі, якщо її буде розглядатиме незаангажований суддя, на якого ніхто не чинитиме тиск.

Нагадаємо, 31 жовтня в рамках розслідування справи про так звані "рюкзаки Авакова" були затримані син голови МВС Олександр Аваков, екс-заступник міністра внутрішніх справ України Сергій Чеботар, а також підприємець Володимир Литвин.

Наступного дня суд відпустив усіх трьох підозрюваних під особисте зобов'язання, а Авакова-молодшого – зобов'язав носити електронний браслет.

У НАБУ наполягають, що закупівля МВС рюкзаків за завищеними цінами у 2015 році завдала державі збитків на суму 14,5 млн гривень, відповідне правопорушення кваліфіковано за ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) КК України. У Міністерстві внутрішніх справ вважають дії детективів НАБУ політичними, а не юридично обґрунтованими.

Як повідомляли ЗМІ, у лютому 2015 року МВС уклало договори з компанією "Дніпровенд" на п'ять тисяч рюкзаків вартістю 14,5 млн гривень та ПП "Плигачов" на одну тисячу рюкзаків вартістю 2,1 млн гривень. У червні 2015 року журналісти з'ясували, що рюкзаки були придбані через підприємства, підконтрольні Авакову.

Нагадаємо, в лютому поточного року було опубліковано відео, зняте прихованою камерою, на якому людина, схожа на сина голови МВС Арсена Авакова Олександра обговорює з людиною, схожою на екс-заступника міністра Сергія Чеботаря поставку партії тактичних рюкзаків для підрозділів відомства за завідомо завищеною ціною.

Детальніше про політичне підґрунтя справи про "рюкзаки Авакова" читайте в матеріалі Юлії Мостової "Рюкзаки з подвійним дном" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".