Рада в першому читанні підтримала реформу органів прокуратури

10 вересня 17:50

Згідно з проєктом ГПУ реформують, а військову прокуратуру ліквідують взагалі.

 

Верховна Рада має наміру у рамках реформування органів прокуратури утворити замість Генпрокуратури України Офіс генпрокурора, ліквідувати Військову прокуратуру і посаду головного військового прокурора, а також скоротити на п'ять тисяч максимальну кількість працівників органів прокуратури. За відповідний президентський законопроект №1032 про внесення змін у низку законів України про першочергові заходи щодо реформування органів прокуратури у першому читанні на засіданні у вівторок проголосували 287 народних депутатів.

Згідно з пояснювальною запискою, основною метою законопроекту є "створення передумов для побудови системи прокуратури, діяльність якої базується на принципах ефективності, професіоналізму, незалежності і відповідальності".

Законопроект передбачає створення нової структури органів прокуратури після проведення атестації прокурорів, ліквідацію військових прокуратур з одночасним наданням генеральному прокурору права у разі необхідності створювати спеціалізовані прокуратури на правах структурного підрозділу Офісу генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур.

Також автор законопроекту глава держави Володимир Зеленський пропонує зменшити максимальну кількість працівників органів прокуратури з 15 тисяч до 10 тисяч чоловік.

Ще законопроект пропонує надати Генпрокурору повноваження затверджувати стратегію розвитку прокуратури; систему оцінки якості роботи прокурорів; порядок вимірювання і регулювання навантаження на прокурорів; порядок розгляду звернень за неналежним виконанням прокурором, який займає адміністративну посаду, посадових обов'язків.

Законопроект обумовлює, що офіс генерального прокурора очолює генеральний прокурор, у якого є перший заступник і заступники, а також заступник Генерального прокурора, керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. У списку прокурорів органу прокуратури виключена посаду заступника генерального прокурора - головного військового прокурора.

Згідно з законопроектом президент видає указ про звільнення генпрокурора з посади на підставі та в межах подання відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів (зараз Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів – ред.), або Вищої ради правосуддя. На посаду генерального прокурора може бути призначений громадянин України, який має вищу юридичну освіту і стаж роботи у галузі права не менше п'яти років.

Нагадаємо, що раніше генпрокурор Руслан Рябошапка звільнив із посади військового прокурора Анатолія Матіоса.