Рада конституційною більшістю схвалила судову реформу

02 червня 13:24

Після прийняття нового закону про судоустрій депутати внесли зміни до Конституції. Вирішальними стали голоси Оппоблоку.

 

Верховна Рада внесла зміни до Конституцію (в частині правосуддя). Законопроект №3524 підтримали 335 депутатів. При голосуванні в залі парламенту присутстовал президент Петро Порошенко, а також глава партії "Народний фронт" Арсеній Яценюк.

Президент подякував депутатів за прийнятий раніше закон "Про судоустрій і статус суддів", а також за схвалені раніше закони.

"Сьогодні етапний момент... Ми повертаємо право на право, право на справедливість, боремося за те, щоб був справедливий суд", - сказав він.

При цьому Порошенко зазначив, що реформа судової системи потрібна для інвесторів, які хочуть вкладати в Україну, а також для виконання міжнародних зобов'язань, але в першу чергу – для українців.

Президент нагадав, що в проекті змін до Конституції були враховані всі рекомендації міжнародних організацій.

"На сьогодні немає нічого важливішого судової реформи", - сказав президент. За його словами, вся робота нових антикорупційних органів нічого не коштує, поки судді відпускають спійманих на хабарах чиновників.

Порошенко також передав депутатам прохання "святих отців" схвалити судову реформу.

Фракція "Блок Петра Порошенка" дала за закон 138 голосів (з 142 депутатів), "Народний фронт" – 80 (81), "Опозиційний блок" – 38 (44), "Самопоміч" – 0 (26), "Радикальна партія" - 1 (21), "Батьківщина" – 13 (19), група "Відродження" - 22 (23), група "Воля народу" – 18 (19), позафракційні – 25 (41).

Закон містить норми про обмеження суддівської недоторканності, автоматичну відставку судді в разі непроходження переатестації, також значно збільшується прозорість в підборі суддівських кадрів і значно підвищується відповідальність суддів за винесення неправосудних рішень.

У першому читанні Рада схвалила цей законопроект на попередній сесії – 2 лютого. До цього було отримано позитивний висновок Конституційного суду. Для остаточного схвалення змін до Конституції було необхідно не менше 300 голосів.

Як пише в своїй статті для DT.UA Михайло Жернаков, президентський законопроект №3524 про зміни до Конституції в частині правосуддя хоч і тимчасово, але легітимує вплив президента на суди. Докладніше про судову реформу в Україні читайте у статті "За завісою судової реформи" e тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Раніше Верховна Рада прийняла новий закон "Про судоустрій і статус суддів", який передбачає проведення конкурсів для суддів, підвищення вимог до суддів і професійних стандартів суддівського корпусу, обмеження імунітету суддів. Цей закон прив'язаний до змін в Конституцію і вступить в силу тільки разом з ними.