Мін'юст і ГПУ підтвердили, що директиви Тимошенко «Нафтогазу» не мають юридичної сили

16 травня 06:27

Міністерство юстиції та Генеральна прокуратура проаналізували правову основу укладання урядом Юлії Тимошенко газових контрактів у січні 2009 року.

 

Зокрема, у листі Міністерства юстиції за підписом міністра Олександра Лавриновича у відповідь на звернення Служби безпеки України дано правовий аналіз "газових угод".

У документі, текст якого має в своєму розпорядженні
«Коммерсант-Украина», зокрема,

../../../system/ckeditor_assets404IMAGE
../../../system/ckeditor_assets404IMAGE
EPA-EFE/OLIVIER MATTHYS

йдеться, що директиви Кабміну НАК "Нафтогаз України" за умовами газових контрактів з РФ не передбачено чинним законодавством: НАК керується у своїй діяльності статутом і здійснює зовнішньогосподарську діяльність самостійно.

Міністр зазначає, що "вимог необхідності затвердження Кабінетом міністрів директив делегації НАК "Нафтогаз України" на переговори з іншими суб'єктами господарювання статут (НАК «Нафтогаз України») не містить". "У свою чергу закон «Про зовнішньоекономічну діяльність»... не містить норм щодо надання органами державної влади директив суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності на підписання зовнішньоекономічних договорів (контрактів), - йдеться в листі Олександра Лавриновича. - Виходячи з вищевикладеного, законодавство передбачає затвердження Кабінетом міністрів директив делегаціям чи представникам України на ведення переговорів і підписання тільки міжнародних договорів України".

З відповіді Генеральної прокуратури на депутатський запит Володимира Олійника

../../../system/ckeditor_assets404IMAGE
../../../system/ckeditor_assets404IMAGE
EPA-EFE/OLIVIER MATTHYS
(Партія регіонів) за підписом заступника генпрокурора Віктора Кудрявцева (обіймав посаду з 2004 по 2010 рік), яку датовано червнем 2010 року, можна зробити висновок, що екс-прем'єр під час підписання директив не порушував закон.

"Встановлено, що законодавство передбачає затвердження Кабінетом міністрів директив делегаціям та представникам України лише щодо ведення переговорів і підписання міжнародних договорів України, - йдеться в листі заступника генпрокурора Володимиру Олійнику. - У свою чергу закон «Про зовнішньоекономічну діяльність», що регулює основні принципи цієї діяльності, не містить норм про надання органами державної влади директив суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності щодо укладення зовнішньоекономічних договорів (контрактів)".

В.Кудрявцев також посилається на закон "Про Кабінет міністрів", в якому "прямо не передбачено ані повноважень прем'єр-міністра одноосібно приймати відповідні рішення, ані заборони приймати такі рішення". "Директиви делегації НАК 'Нафтогаз України' на переговори з ВАТ "Газпром"... не можуть розглядатися у розумінні директив уряду, затвердження яких регулюється законодавством України", - наголошується в документі.

За інформацією видання, саме ці документи стануть головними аргументами захисту в суді Юлії Тимошенко, яку звинувачували у перевищенні влади та службових повноважень при укладанні газових контрактів у січні 2009 року.

Раніше ZN.UA писало про те, що кримінальна справа проти Юлії Тимошенко, в якій її звинувачують у перевищенні посадових повноважень при складанні газових контрактів з Росією у 2009 році, у разі доведення провини екс-прем'єра може послужити приводом для розриву домовленостей між НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром». При цьому першою опорою слідства у даній кримінальній справі проти Ю.Тимошенко є невідповідність процедури видачі директив, які «Нафтогазу» міг видавати тільки президент.

Другою опорою слідства є відсутність рішення Кабінету міністрів, що дозволяє голові правління НАК «Нафтогаз України» Олегу Дубині поставити підпис під угодами 19 січня.