Кожен президент розширює свої конституційні повноваження за допомогою законів і підзаконних актів — експерт

13 квiтня 12:22

Аналогічну політику "гаранти дотримання Конституції" демонстрували і відносно судів: головне - не побудувати незалежну судову гілку влади".

 

Президент України є гарантом додержання Конституції (ст. 102 Конституції). Однак після отримання посади головним для президентів у політиці "гарантування" ними додержання Конституції стало добитися домінування в державному управлінні, зокрема за рахунок неконституційних практик, а не через отримання громадської підтримки і довіри. Так, нормою в Україні стало розширення конституційних повноважень президента закріпленням їх у законах і підзаконних актах.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Юлія Кириченко, експерт Центру політико-правових реформ, співголова Ради Реанімаційного пакету реформ. За її словами, часто це не регламентація реалізації конституційних повноважень президента, а встановлення нових неконституційних повноважень (при цьому, нагадаємо, що Конституційний суд неодноразово повторював: повноваження президента встановлюються виключно Конституцією).

"І в цьому виявляється ще одна неконституційна практика - ігнорування, невиконання рішень Конституційного суду. Більше того, керівники держави зазвичай розглядають Конституційний суд як інструмент досягнення своїх тимчасових політичних інтересів і відповідно вибудовують свою кадрову політику щодо призначення та звільнення суддів КСУ для отримання впливу на суддів КСУ, - зазначає експерт. - До речі, аналогічну політику "гаранти дотримання Конституції" демонстрували і відносно судів: головне - не побудувати незалежну судову гілку влади".

Докладніше про необхідність обмеження повноважень президента читайте в статті Юлії Кириченко "Гарантування Конституції: президенту слід почати з себе!" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".