Голова НАЗК розповіла, чиї декларації перевірять у першу чергу

06 листопада 23:10

Всі електронні декларації першої хвилі підлягають обов'язковій перевірці.

 

Національне агентство з питань запобігання корупції, у першу чергу, перевірить е-декларації тих осіб, які подали їх несвоєчасно.

Особам, не вложившимя у терміни подання е-декларацій, доведеться заплатити адміністративний штраф, заявила голова НАЗК Наталія Корчак в ефірі телеканалу "Інтер" увечері в неділю, 6 листопада.

"Ми вже зараз перевіряємо декларації на предмет подання самої декларації. І це буде першою хвилею складання протоколів про адміністративне правопорушення... Роботи дуже багато на перших етапах, але ми почнемо, в першу чергу, з тих декларацій, які були подані несвоєчасно. Ми маємо право зробити запити відповідним декларантам та встановити термін в 10 днів, коли вони можуть дати пояснення", – пояснила Корчак.

Голова НАЗК додала, що, згідно із законодавством, обов'язковій повній перевірці підлягають всі електронні декларації першій хвилі, однак, законом не визначена першочерговість перевірки.

Корчак також висловила надію, що порядок перевірки е-декларацій буде затверджено на найближчому засіданні Агентства.

"Але звичайно, ми будемо перевіряти, в першу чергу, декларації на предмет їх несвоєчасного подання. Крім того, при перевірці будуть враховуватися звернення зі ЗМІ та індивідуальні заяви, про те, що доходи високопоставленої особи не відповідають даним в декларації", – заявила керівник НАЗК.

Читайте також: Порошенко пояснив критикам мету е-декларування

Раніше повідомлялося, що НАЗК поки не почало перевірку декларацій оскільки система електронного декларування потребує доопрацювання.

Посли країн "Великої сімки" в Україні заявили, що найважливішим елементом системи е-декларування має стати наявність у НАЗК "здібності, ресурсів і незалежності для перевірки даних декларацій належним чином і управління системою електронного декларування активів".

Незважаючи на дійсно величезний позитив е-декларування, потрібно враховувати його великі ризики і небезпеки, пише DT.UA екс-заступник голови СБУ Віктор Трепак у своїй ствтье "Е-приховування і е-полювання". Ці ризики зумовлені не самим декларуванням як потужним антикорупційним засобом, а нинішньою ситуацією в державі і можливістю використовувати результати декларування всупереч його основним призначенням.

За умови "майстерного" використання владою, воно може перетворитися на масштабний спосіб розправи з неугодними. З його допомогою можуть далі "прибиватися" парламент, суди, правоохоронні органи, органи виконавчої влади, взагалі знищуватися будь-які елементи незалежності. Замість усунення корумпованої верхівки вибіркове використання результатів декларування може її зцементувати, а також призвести до диктатури і "поховати" демократію.