Фюле: Якщо Україна зараз не скористається шансом у перемовинах з ЄС, потім буде пізно

20 вересня 05:21

Європа рішуче налаштована завершити перемовини щодо угоди про асоціацію з Україною, тому що цей договір хороший для всіх - і для Києва, і для Брюсселя.

 

«Але якщо рішення проблем, про які йде мова, не буде знайдено, зробити це, можливо, буде складно. Якщо ми парафуємо цю угоду, то пізніше від нас будуть очікувати, що ми її підпишемо, а потім - ратифікуємо. А з ратифікацією можуть виникнути проблеми», - заявив комісар Європейського союзу з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле в інтерв'ю «Коммерсант-Украина»

Він підкреслив, що ЄС пропонує Україні не звичайний договір про ЗВТ, а створення глибокої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі. «А це не лише торговельні відносини. Це означає, що ми фактично включаємо Україну до спільного ринку ЄС, який є одним із найуспішніших проектів Євросоюзу. Ви б не стали пропонувати ці можливості країнам, у яких є проблеми з дотриманням ваших основних цінностей, чи не так?» - зазначив єврокомісар.

Політик підкреслив, що Україна є першопрохідцем і першої може укласти з ЄС угоду, економічна частина якої виходить за рамки традиційного поняття про ЗВТ. У той же час це вимагає нової якості взаємин Києва і Брюсселя.

«Сьогодні в України - історичний шанс. Вам залишилося зробити один або два кроки. І якщо зараз ви не використаєте цей стратегічний момент, у вас, схоже, буде небагато можливостей повернутися на ті ж позиції. Знаєте, є люди, які говорять, що наші відносини розвиваються за синусоїдою, що у нас регулярні злети і падіння. Але я вас запевняю - це не так. У цьому випадку не йдеться про циклічний розвиток. Сьогодні ми з вами близькі до того, щоб перейти на абсолютно новий рівень взаємин. І я боюся, що, якщо ми втратимо цю можливість, нам буде дуже важко до неї повернутися», - підкреслив Ш.Фюле.

Відповідаючи на питання про те, чи ввійде в угоду про асоціацію згадка про перспективу членства України в Євросоюзі або про ст. 49 Європейського договору, що гарантує таку перспективу, єврокомісар сказав: «Не увійде. Я сподіваюся, що цей факт не стане проблемою, яка виявиться перешкодою для підписання українською стороною угоди про асоціацію».