ЇХ УЖЕ СЛУХАЮТЬ

Автор : Олександра Примаченко
01 вересня 00:00

Документ, що дає ФСБ право тотального прослуховування на мережах зв’язку, набрав чинності в Росії...

 

Документ, що дає ФСБ право тотального прослуховування на мережах зв’язку, набрав чинності в Росії. Спецслужба дістала можливість прослуховувати звичайні та стільникові телефони, електронну пошту громадян. І відтепер відповідне рішення суду для цього зовсім не обов’язкове.

Нині інтернет-провайдерів, операторів телефонного, стільникового та пейджингового зв’язку зобов’язано в тісній співпраці з ФСБ складати певний план дій. Загалом план такий: надати співробітникам спецслужби всі ключі доступу, за свій рахунок поставити апаратуру для прослуховування й передати в експлуатацію ФСБ. Документ передбачає, що роботи мають проводитися в режимі таємності.

Нижче ми наводимо окремі витяги з відповідного документа.

Для проведення оперативно-розшукових заходів на електронних телефонних станціях, центрах комутації систем рухомого та бездротового зв’язку, а також системах персонального радіовиклику загального користування, що перебувають в експлуатації і впроваджуються в експлуатацію, на мережах електрозв’язку, які входять до складу взаємопов’язаної мережі зв’язку РФ, незалежно від форм власності та відомчої приналежності, мають встановлюватися технічні засоби для забезпечення оперативно-розшукових заходів (далі — ЗЗРЗ).

Ось що вимагає документ:

«Оператори зв’язку складають план заходів щодо впровадження технічних засобів ЗЗРЗ.

План заходів щодо впровадження технічних засобів ЗЗРЗ на конкретних типах електронних телефонних станцій, центрах комутації систем рухомого та бездротового зв’язку, а також системах персонального радіовиклику загального користування (далі — комутаційне устаткування) погоджується з територіальними органами ФСБ Росії.

План заходів щодо впровадження технічних засобів ЗЗРЗ на комутаційному устаткуванні подається в управління з нагляду за зв’язком та інформатизацією у відповідному суб’єкті Російської Федерації.

Необхідність і терміни проведення модернізації технічних засобів ЗЗРЗ для забезпечення виконання технічних вимог у повному обсязі визначаються представниками територіальних органів ФСБ Росії разом з операторами зв’язку.

Приймання в експлуатацію технічних засобів ЗЗРЗ на об’єкті електрозв’язку здійснюється комісією, до якої входять представники оператора зв’язку й ФСБ Росії.

Операторам зв’язку слід:

здійснювати купівлю й установку технічних засобів ЗЗРЗ на комутаційному обладнанні за наявності в сертифікаті відпо-відності інформації про виконання конкретним комутаційним устаткуванням технічних вимог до технічних засобів ЗЗРЗ;

забезпечувати можливість проведення оперативно-розшукових заходів на мережах, що мають комутаційне устаткування, в якому не можуть бути реалізовані технічні вимоги до технічних засобів ЗЗРЗ, для чого, за погодженням з територіальними органами ФСБ Росії, надавати у встановленому порядку спеціальні технологічні приміщення з необхідними комунікаціями, гарантованим енергопостачанням, лініями, каналами зв’язку та лінійно-кабельними спорудами;

вважати роботи з впровадження тех-нічних засобів ЗЗРЗ на мережах електро-зв’язку конфіденційними й здійснювати їх обмеженим колом фахівців, за погодженням з органами ФСБ Росії;

вживати узгоджених із ФСБ Росії заходів для недопущення розкриття організаційних і технічних прийомів проведення оперативно-розшукової роботи;

враховувати, що проведення оперативно-розшукових заходів, які обмежують конституційні права громадян на таємницю телефонних переговорів і повідомлень, переданих мережами електрозв’язку, а також передача даних про ці повідомлення дозволяються тільки на підставі судового рішення чи відповідно до порядку, передбаченого статтею 8 федерального закону «Про оперативно-розшукову діяльність»;

враховувати, що передача до правоохоронних органів інформації про надані абонентові послуги зв’язку здійснюється в порядку, визначеному федеральним законом «Про оперативно- розшукову діяльність». Інформацію про абонентів, щодо яких проводяться оперативно-розшукові заходи, а також рішення, на підставі яких проводяться зазначені заходи, операторам зв’язку не надають».

Такий ось прецедент. А нам, вочевидь, не слід забувати, що схожі новації мають здатність передаватися до нас із Москви, як і погода, трохи згодом.

Підготувала Олександра ПРИМАЧЕНКО