«Проффесори» у білих халатах

Автор : Лідія Суржик
28 квiтня 00:00

Запорізька обласна прокуратура порушила кримінальну справу за фактом (а не стосовно конкретної о...

 

Запорізька обласна прокуратура порушила кримінальну справу за фактом (а не стосовно конкретної особи) службових підробок, здійснених працівниками кафедри госпітальної терапії № 2 Запорізького державного медичного університету. Зокрема, йдеться про фальсифікацію наукових і дисертаційних робіт, а також клінічних випробувань закордонних і вітчизняних ліків, які проводили на цій кафедрі.

Можливо, налагоджена система імітації бурхливої наукової діяльності й інших зловживань у запорізькому «медуні» діяла б і надалі (утім, скільки б мотузочка не вилася...), якби не громадська організація «Запорізька медична спілка» (голова — Д.Харьков), котра звернулася зі скаргою про злодіяння завідувача кафедри університету С.Поливоди в обласну прокуратуру. Крім того, організація направила відповідні листи в Кабінет міністрів і редакцію газети «Дзеркало тижня».

«Просимо сприяння в об’єктивному висвітленні ситуації, що склалася в Запорізькому медичному університеті, зокрема, стосовно групи працівників кафедри госпітальної терапії № 2 і її керівника Поливоди Сергія Миколайовича, котрий організував корупційну систему підготовки фальсифікованих дисертаційних робіт. Результати фальсифікованих досліджень лягають в основу рекомендацій для впровадження в повсякденну клінічну практику, що створює ризики для здоров’я пацієнтів, — говориться в листі до редакції «ДТ». — ...Основним механізмом підробки є фальсифікація лабораторних досліджень, на яких базуються дисертаційні роботи».

І хоча така «дослідницька діяльність» не приносила реальних наукових плодів, зате масово плодилися псевдодисертанти. Особливо буйно процвітала дисертаційна «липа» у запорізькому «медуні» в останні роки — за період із 2000 року таким чином було захищено півтора десятки кандидатських дисертацій.

«Друга сфера злочинної діяльності С.М.Поливоди й організованої ним групи, — пишуть далі автори листа, — участь у високооплачуваних клінічних випробуваннях фармацевтичних препаратів, які фінансуються закордонними і вітчизняними фармацевтичними компаніями. Суть шахрайства полягає у свідомому порушенні умов відбору пацієнтів, що є ключовим моментом у проведенні досліджень. Дані, отримані в такому дослідженні, не можуть бути достовірними, і дослідження не можуть бути основою для висновків про ефективність і безпеку досліджуваних лікарських засобів. Цей вид фальсифікацій особливо небезпечний, бо має непередбачувані наслідки для здоров’я людей».

Не дивно, що справа про псевдонауковців у білих халатах набула гучного розголосу. Для когось це було дуже небажаним — на слідство чинили величезний тиск.

Водночас Кабінет міністрів направив лист «Запорізької медичної спілки» на розгляд у Міністерство охорони здоров’я (міністр Ю.Поляченко). Однак у відведені для контролю терміни реакції керівництва МОЗ не було, що більш ніж дивно. Здавалося б, випадок безпрецедентний, тому в терміновому порядку буде створено спеціальну комісію з перевірки діяльності університету і зокрема вищезгаданої кафедри. Але в багатьох склалося враження, МОЗ навмисно зволікає, не бажаючи розбиратися, що там накрутили фальсифікатори від медичної науки. А, може, ні міністра, ні інших відповідальних чиновників МОЗ цей випадок зовсім і не дивує, тому що така практика поширилася повсюдно?

На даний момент у зв’язку з порушенням кримінальної справи про науковий фальсифікат є лише відповідь Вищої атестаційної комісії України — ВАК порушив питання про позбавлення ученого ступеня десяти лікарів, які захистили дисертації в Запорізькому державному медичному університеті.