Хочеш схуднути — спи. Хочеш спати — бігай

Автор : Євген Сташевський
14 сiчня 00:00

Хронічне недосипання істотно підвищує ризик придбати зайві кілограми. Такого висновку практично водночас дійшли автори двох незалежних досліджень...

 

Хронічне недосипання істотно підвищує ризик придбати зайві кілограми. Такого висновку практично водночас дійшли автори двох незалежних досліджень. В одному з них 12 випробовуваним упродовж двох діб поспіль давали спати не більш чотирьох годин на у добу. У результаті рівень гормону, що сприяє підвищенню апетиту, в їхній крові підвищився в середньому на 28%. При цьому рівень гормону, який пригнічує апетит, упав на 18%. Самі випробовувані — молоді люди, прибічники здорового способу життя і низькокалорійної дієти, відзначали незвичний потяг до висококалорійної, насиченої вуглеводами їжі.

Масштаби іншого дослідження, результати якого були опубліковані в інтернет-виданні The Public Library of Science/Medicine, виявилися набагато більшими. У ньому відстежувалася взаємозалежність між середньою тривалістю сну та рівнем цих-таки гормонів у 1024 чоловік. При цьому було встановлено: ті, хто зазвичай спить п’ять і менше годин на добу, мають 15-відсоткові відхилення в рівні вмісту у крові гормонів, що регулюють апетит, порівняно з тими, хто спить по вісім годин на добу. Рівень гормону, який підвищує апетит, був при цьому підвищений, а рівень його антагоніста — на стільки ж знижений.

Автор першого дослідження, Ів ван Котер (Чиказький університет), повідомила, що саме скорочення середньої тривалості сну, яке повсюди спостерігається впродовж останнього десятиріччя, і може бути головним чинником, що зумовлює глобальне ожиріння. Як відомо, товсті люди страждають на безсоння частіше за інших. Вони стверджують: щоб заснути, потрібно що-небудь з’їсти. Насправді ж, запевняє Котер, щоб нормалізувати свій сон, необхідно забезпечити відповідне фізичне навантаження впродовж дня. Природно, це сприятиме й розв’язанню проблеми зниження ваги.