НАУКОВІ ЖУРНАЛИ БІБЛІОТЕКАМ НЕ ПО КИШЕНІ

24 листопада 00:00

Здавалося б, кого можна здивувати подібним «відкриттям», і хто ще в нашій країні не знає про тяжке становище як бібліотек, так і самої науки...

 

Здавалося б, кого можна здивувати подібним «відкриттям», і хто ще в нашій країні не знає про тяжке становище як бібліотек, так і самої науки. Але в тім і річ, що в даному випадку йдеться про бібліотеки американські. Середня ціна передплати на наукові журнали в Америці за останні 14 років практично потроїлася. Фахівці з бібліотечного штату, котрі раніше займалися комплектуванням найбільш повноцінної передплати, намагаючись забезпечити своїх читачів максимально широким спектром наукової інформації, зараз із гіркотою називають себе «експертами зі скасування замовлень».

Навіть крупні бібліотеки, такі, як Bobst Library при Нью-Йоркському університеті, змушені цього року заповнити «похоронний» список зі 100 найменувань журналів, які бібліотека з наступного року вже не одержуватиме. «Я працюю бібліотекарем уже 31 рік, — говорить Сюзан Федунок, співробітник університетської бібліотеки. — І з кожним роком ситуація стає дедалі гіршою». Якщо в 1960 роках більшу частину наукових журналів видавали некомерційні організації, для яких завдання поширення інформації домінувала над одержанням прибутку, то зараз цим займається півдюжини досить великих видавництв, очолюваних Reed Elsevier PLC. Видавці кажуть, що така концентрація виробництва дозволяє застосовувати найостанніші новинки видавничих технологій, включаючи цифрову обробку інформації, що значно прискорює процес публікації. А «споживачі» цієї інформації скаржаться на те, що через високі ціни вона взагалі стає для них недоступною.

Особливу стурбованість бібліотекарів викликали останні повідомлення про намір Reed Elsevier придбати за 3,5 мільярда доларів видавничий будинок Harcourt General Inc., що зараз випускає довгий перелік підручників для коледжів і понад 500 найменувань наукових журналів. Мері Кейс, керівник однієї з програм Асоціації наукових бібліотек Америки, стверджує, що в результаті цієї угоди ціни на журнали ще більше зростуть.

Оксана ПРИХОДЬКО за матеріалами International Herald Tribune