За останні п'ять років гроші впали удвічі — експерт

20 липня 15:26

Рівень монетизації економіки (відношення грошової маси до ВВП) знизився з 55% у 2013 р. до 35% у 2018 р.

 

Реальна кількість грошей в економіці за останні п'ять років зменшилася майже удвічі, тобто кожна додаткова гривня "з'їдається" зростанням цін. З початку 2014 р. реальний обсяг грошової бази скоротився на 44%, грошової маси - на 46, готівки - на 42%. Рівень монетизації економіки (відношення грошової маси до ВВП) знизився з 55% у 2013 р. до 35% у 2018 р. А як відомо, гроші - кров економіки, немає крові - нема життя.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Михайло Джус, завідувач відділу досліджень монетарного і валютного регулювання Експертно-аналітичного центру "Оптіма". За його словами, Національний банк визнає, що жорсткі монетарні умови є однією з причин уповільнення темпів зростання української економіки з 3,3% у 2018 р. до 2,5% у 2019 р. (за прогнозом НБУ). При цьому забуває додати, що й база порівняння могла би бути значно вищою, якби не та сама жорсткість монетарної політики у попередні роки.

"Виходячи з логіки інфляційного таргетування, досить складно обґрунтувати зниження облікової ставки у ситуації, коли прогнозована інфляція та інфляційні очікування перевищують ціль. А ситуація наразі саме така, - зазначає експерт. - НБУ власноруч загнав себе у пастку, коли, з одного боку, хочеться піти назустріч викликам часу, а з іншого - не зрадити логіки, якої дотримувався упродовж кількох років".

Детальніше про політику НБУ читайте в статті Михайла Джуса "Вартові (не)стабільності" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".