Якщо РФ не знизить ціну на газ, Кабміну доведеться або в 1,5 рази підвищити тарифи, або включити «друкарський верстат»

24 грудня 00:40

Якщо домовитися з Росією щодо газу все-таки не вийде (чи національні інтереси остаточно не здадуть), вже через місяць-два українській владі доведеться зробити дуже непростий вибір, шукаючи джерела фінансування дефіциту.

 

Якщо домовитися з Росією щодо газу все-таки не вийде (чи національні інтереси остаточно не здадуть), вже через місяць-два українській владі доведеться зробити дуже непростий вибір, шукаючи джерела фінансування дефіциту.Тому, можливо, і не варто дуже пильно вчитуватися в статті прийнятого бюджету на 2012 рік, оскільки міністр фінансів вже заявив про намір переглянути бюджет вже через два місяці «у зв'язку з переглядом ціни на газ».Причому ціна на газ, мабуть, буде переглядатися в будь-якому випадку.Перший - якщо росіяни таки підуть на серйозні поступки щодо ціни газопоставок (у що, на прийнятних для Києва умовах, досі не віриться).Другий випадок - якщо Україні таки доведеться в недалекому майбутньому йти на уклін до МВФ, пише Юрій Сколотяний у статті для ZN.UA.Але поновлення фінансування МВФ є можливим лише за умови підвищення газових тарифів для населення. Причому вже більше ніж у півтора разу, які спочатку були передбачені 2011 року домовленостями з фондом. Адже вже цього року дефіцит «Нафтогазу», судячи з усього, становитиме не менш як 25 млрд. грн. А наступного (при середньорічній ціні у 416 дол. за тисячу кубометрів блакитного палива і збереженні діючих тарифів для населення) недоїмка становитиме ну ніяк не менше 25-30 млрд. грн. «Тому 12 млрд. грн., закладених у бюджет-2012, на капіталізацію НАКу ніяк не вистачить, щоб звести кінці з кінцями у його фінансах. Та й прогноз дефіциту держфінансів у 2,5% ВВП за такого розкладу теж ну ніяк не клеїться», - пише Ю.Сколотяний.Однак різке підвищення тарифів у рік виборів означатиме вирок не лише міністру фінансів, але і всьому чинному уряду (про це раніше говорив глава НБУ Сергій Арбузов).Альтернатива - емісійне фінансування дефіциту - це інфляція і девальвація з усіма логічними наслідками. І це вже буде вирок не лише уряду, а усій нинішній владі. (Нагадаємо, в минулому році, за інформацією ZN.UA, Нацбанк виявив твердість позиції і таки зумів відмовити уряду в цьому.)«Тож у будь-якому разі, якщо в Кремлі таки не зглянуться (або національні інтереси остаточно не здадуть), вже через місяць-два українській владі доведеться робити дуже непростий вибір», - резюмує автор.

Повний текст статті Юрія Сколотяного «Тимчасовий бюджет чи бюджет тимчасовиків?» читайте в свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна».