Законопроект №2233 не вирішує питань сертифікації "Укренерго"

12 листопада 16:46

Проект закону має ряд мінусів.

 

Прийнятий Верховною Радою законопроекту №2233 не вирішує питань, пов'язаних із сертифікацією "Укренерго", як незалежного оператора системи передачі. Про це DT.UA повідомили в прес-службі "Укренерго".

При цьому сертифікація передбачена чинним Законом "Про ринок електричної енергії", необхідна для повноцінної роботи нової моделі ринку, а також для інтеграції ОЕС України в енергосистему континентальної Європи ENTSO-E.

Крім того, сертифікація НЕК "Укренерго" - одна з умов надання ЄС макрофінансової допомоги Україні у розмірі 500 млн євро на підтримку економічної стабілізації і програми структурних реформ.

Повідомлялось, що 7 жовтня НКРЕКП постановою №2094 ухвалила попереднє рішення щодо сертифікації "Укренерго", підтверджуючи в цілому відповідність вимогам щодо відокремлення і незалежності оператора системи передачі. Однак остаточна сертифікація за рішенням регулятора можлива лише після виконання наступних вимог НКРЕКП: Виключення зі стуту НЕК "Укренерго" пунктів про певні види діяльності; Внесення відповідних змін до ч. 3 ст. 32 Закону України "Про ринок електричної енергії", якою передбачено, що оператором системи передачі може бути виключно власник системи передачі. Наразі "НЕК "Укренерго" володіє об'єктами системи передачі на праві господарського відання, що не відповідає зазначеним нормам.

А також вимог Секретаріату Енергетичного Співтовариства: Виключити зі ст. 5 Закону України "Про ринок електроенергії" повноваження Міністерства енергетики та захисту довкілля право погодження інвестиційних програм оператора системи передачі та операторів системи розподілу; Врегулювати питання застави на активи оператора системи передачі або, як альтернатива, передбачити можливість сертифікації ОСП за моделлю ISO у Законі України "Про ринок електричної енергії".

Читайте також: Синхронізація з енергоринком ЄС може зменшити технічні ризики української енергосистеми

Як зазначалося, українська енергосистема є негнучкою, відповідно, збільшення впливу на ринок будь-яких постачальників може мати небажані наслідки для неї.

Докладно щодо енергосистеми України читайте в матеріалі Алли Єрьоменко для DT.UA "Енергоринок: дитячі хвороби або спроби повернути ручне керування?".