Українська банківська система - найслабша у Східній Європі

09 листопада 08:25

Міжнародна консалтингова компанія McKinsey назвала український банківський ринок найбільш вразливим у Східній Європі через високі ризики, проблемні кредити і залежність від іноземного капіталу.

 

Компанія McKinsey&Company подала звіт "Банківський сектор країн Східної Європи: на шляху до нової бізнес-моделі", в якому назвала Україну найвразливішою країною регіону.

За її оцінками, зобов'язання населення у 1,76 раза перевищують його активи, тоді як в середньому по регіону - в 1,2 раза. Основними проблемами банківського сектору у McKinsey називають високу залежність від іноземного капіталу, великий обсяг безнадійних кредитів (35%) і ризики кредитних портфелів, пише "Коммерсантъ-Украина".

Для подолання проблем McKinsey пропонує банкам радикальний метод - вихід із бізнесу або його скорочення в разі сумнівів у можливості виконувати зобов'язання.

Банкірам також радять переглянути вартість кредитів, які видаються, зменшити операційні витрати і підвищити доходи за рахунок комісійних платежів. Пріоритетом радять зробити управління ризиками та впровадження нових продуктів на основі зарплатних рахунків, що обслуговуються.

Більшість запропонованих методів банкіри вважають правильними. Вони згодні з рекомендаціями і вже починають підвищувати комісійні доходи, у тому числі за рахунок розширення послуг.

За даними НБУ, на 1 жовтня частка процентних доходів банків становила 80,2% їхнього виторгу, а комісійних - всього 12,2%.

Банкіри згодні з тим, що відхід з ринку може стати виходом для деяких гравців. Проте, говорити про масове згортання банківського бізнесу не доводиться, оскільки, по-перше, відсутні можливості для вигідного продажу активів, а по-друге, банки не вичерпали можливості застосування тих стратегій, про які сказано вище.