Туреччина проводить газові переговори із Ізраїлем через конфлікт з Росією - Bloomberg

17 грудня 11:40

Нормалізація відносин дозволить Туреччині імпортувати природний газ із Ізраїлю.

 

Після закінчення п'яти років дипломатичного розколу у відносин між Туреччиною та Ізраїлем з'явився новий імпульс. Туреччина веде переговори з Ізраїлем, щоб зменшити свою залежність від російського природного газу, повідомляє агентство Bloomberg з посиланням на слова двох джерел у турецької влади.

Як зазначається у статті, нормалізація відносин дозволить Туреччині імпортувати природний газ з Ізраїлю. Неформальні контакти між країнами почастішали після інциденту з російським Су-24. Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган навіть прийняв більш примирливий тон по відношенню до Ізраїлю. Він сказав, що врегулювання конфлікту буде "корисним", написала газета HaberTurk.

Також Туреччина веде переговори з грецькою і турецькою громадами Кіпру за відтворення єдиної держави. "Рішення обох конфліктів дозволить Туреччини купувати газ з Ізраїлю та Кіпру, таким чином, диверсифікувати джерела поставок і наблизити перетворення країни в енергетичний вузол між Сходом і Заходом", - один турецький чиновник на правах анонімності.

Ізраїль і Туреччина могли б відновити повноцінні дипломатичні відносини ще в 2013 році після того, як прем'єр-міністр Біньямін Нетаньяху вибачився за інцидент з флотилією після розмови з президентом США Бараком Обамою. Але тоді переговори застопорилися через вимог Туреччини. У травні 2010 року відбувся перехоплення ізраїльтянами судів з так званої флотилії свободи, які йшли на прорив блокади сектора Гази. Тоді загинули дев'ять турецьких пропалестинських активістів.

Один турецький чиновник повідомив, що таке примирення означати висновок навесні угоди за возз'єднання Кіпру. Інший чиновник вважає, що компроміс може бути досягнуто "на диво швидко" - у найближчі місяці.

26 листопада глава Мінекономрозвитку РФ Олексій Улюкаєв сказав, що проектний газопровід "Турецький потік" підпадає під дію заходів Росії проти Туреччини. "Цей проект нічим не відрізняється від будь-якого іншого проекту, і точно так же мова йде про наше інвестиційне співробітництво", - повідомив Улюкаєв.

Відносини між Росією і Туреччиною почали загострюватися після того, як 24 листопада турецькі винищувачі ліквідували російський літак Су-24, який порушив повітряний простір країни. У той же день президент Росії Володимир Путін назвав інцидент "ударом у спину", який завдали "прихильники тероризму".