Судді, які приймають неправомірні рішення щодовалютних кредитів, будуть притягнуті до відповідальності

12 лютого 13:57

Судді, які приймають неоднозначні з точки зору закону рішення, що стосуються банківського сектору, будуть притягатися до відповідальності.

 

Такий прогноз зробив народний депутат, член Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності Василь Горбаль під час круглого столу «Валютно-правові ризики для національної безпеки: як далеко можуть зайти наслідки судового оскарження валютних кредитів», організованого 8 лютого 2011 року Лігою фінансового розвитку за підтримки тижневика «Дзеркало тижня. Україна» та Проекту USAID «Розвиток фінансового сектору» (FINREP).

«З огляду на те, що існує чітка система вертикалі влади, такі необачні кроки суддів будуть виловлюватися і через Вищу раду юстиції, і через кримінальні справи. Тому наразі переконаний, що в перспективі подібних рішень, які будуть сприяти руйнуванню діалогу банка і клієнта, буде менше», - наголосив Горбаль, коментуючи вердикт Вищого спеціалізованого суду України з цивільних і кримінальних справах, який визнав незаконною видачу валютного кредиту.

Натомість інший учасник дискусії – народний депутат, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правосуддя Валерій Бондик - заявив, що банки мали звернутися до Вищої ради юстиції ще в 2009 році, коли з’явилися перші «кредитно-валютні» прецеденти, та ініціювати порушення дисциплінарного провадження.

На тверде переконання члена правління Національного банку, директора юридичного департаменту Віктора Новікова, банківські установи мали право надавати кредити в іноземній валюті на підставі банківської ліцензії і дозволу на здійснення валютних операцій (відповідно, індивідуальна валютна ліцензія не потрібна). Головний юрист НБУ нагадав, що є узагальнення судової практики Верховного суду, а також конкретні рішення, які підтверджують законність видачі позик в іноземній валюті.