Рейтинг довіри до банків впав до 70% — експерти

21 лютого 11:12

За такого рівня недовіри, ефективність сучасних інструментів монетарної політики НБУ не може бути дієвою щодо широкого кола учасників ринку.

 

Баланс довіри/недовіри до НБУ у червні 2018 р. схилявся у бік недовіри, яку висловлювали 62,1% громадян. Подібним, але трохи нижчим є рейтинг довіри до самих банків (-69,6%). Підтверджують ці дані й іноземні організації, зокрема USAID. При цьому за всіма дослідженнями ці показники протягом 2016–2018 рр. помітних позитивних тенденцій не демонструють.

Про це у своїй статті для DT.UA пишуть Євген Бублик та Юлія Шаповал, Інститут економіки та прогнозування НАНУ. На їхню думку, за такого рівня недовіри, ефективність сучасних інструментів монетарної політики НБУ не може бути дієвою щодо широкого кола учасників ринку.

"Малий бізнес і населення воліють триматися подалі від банківського ринку, і це призводить до його стиснення. Наприклад, відношення обсягів активів банків до ВВП України тільки упродовж 2016–2018 рр. скоротилося з 79 до 61%; кредитів - з 49 до 35%, депозитів - з 36 до 30%, у тому числі депозитів фізосіб - з 20,8 до 17,1%, - зазначають експерти. - За розрахунками, до 80 млрд дол. США в Україні зберігається поза банками. Значна їх частка перебуває на руках у населення. Виключивши цю ланку із фінансово-кредитного механізму, економіка країни втрачає потужний ресурс для зростання, а коло учасників банківського ринку звужується. Серед них переважно залишаються державні (55% банківського ринку України), великі приватні банки (топ-5 недержавних банків належить 20% ринку), а серед клієнтів - великі підприємства, наближені до банків або до держави".

Детальніше про довіру до банківської системи читайте у статті Євгена Бублика та Юлії Шаповал "Відновлення довіри до банків - завдання НБУ" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".