"Дійте"! Форум проти тіні в економіці висунув вимоги до влади

07 листопада 11:13

 

Майже півсотні бізнес-асоціацій України стали учасниками II відкритого економічного форуму "Масштаби та схеми тіньової економіки" у Києві. Організатори Форуму - активісти коаліції "За детінізацію економіки", платформи "Податки для економічної свободи", коаліції "За ліберальну податкову реформу", всеукраїнської Аграрної Ради вкотре заявили владі про необхідність реформ з детінізації.

Спікери форуму спиралися на дослідження експертів РПР та CASE-Ukraine А моніторинг Світового Банку "Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносинах" показав обсяги тіньової оренди землі, який експерти виміряли за допомогою аерокосмічної зйомки.

Учасники форуму назвали способи "вирощування" тіні в Україні: переміщення прибутку до "податкових гаваней" ("офшорів"), контрабанда (маніпуляції з митною вартістю товарів, перерваний транзит, зловживання правом безмитного пересилання та провезення товарів, відсутність контролю ланцюжка продажу імпортних товарів), розкрадання ПДВ, зловживання спрощеною системою оподаткування з боку крупного бізнесу. Обсяг офшорних схем в Україні становить 260-320 млрд грн на рік, втрати бюджету від них – 50-65 млрд грн. А обсяг тіні в частині порушення митних правил та контрабанди сягає 80-230 млрд грн./рік, від чого бюджет втрачає 25-70 млрд грн.

"ДФС програє в судах близько 60% справ з оскарження податкових повідомлень-рішень, тобто легально працюючі підприємства відповідають за себе і за того хлопця, якого важко зловити, - сказав заступник голови Всеукраїнської аграрної Ради Михайло Соколов. – Потрібна інституціональна реформа ДФС".

Міністр фінансів України Олександр Данилюк відповів, що Мінфін продовжує роботу над комплексною реформою ДФС, реформою митниці та назвав принциповим питання "Коли буде створена Служба фінансових розслідувань?": "Для цього треба приймати законопроект, і я сподіваюсь, що це буде зроблено найближчим часом. Тінь убиває конкуренцію. А нам необхідно створювати умови для здорової конкуренції".

"Контрабанда буде високою до тих пір, поки є умови для реалізації контрабандного товару в середині країни, адже її можна легко продавати без контролю ланцюжка поставок від імпортера до продавця. Сьогодні є законопроекти про контроль цього ланцюжка, і багато бізнес-асоціацій їх підтримують", - сказав співзасновник "Коаліції за детінізацію", голова Української бізнес-асоціації Володимир Чеповий.

Олександр Пасхавер, радник президента України попередив, що тінь буде вести "оборонні дії": "Вони будуть, допоки ми системно не змінимо цінності (адже верховенство права – це стан громадян) та інститути в державі. Нам прийдеться робити одні й ті ж реформи багато раз, й нам знадобляться настирливість та терпіння".

Закриваючи II економічний форум, координатор платформи "Податки для економічної свободи" Олег Лиховід як співорганізатор запросив долучитися до проекту резолюції Форуму на сайті https://economic-forum.com.ua/rishennya-forumu/ та анонсував, що досягнуто домовленість про створення об'єднання Української Ради Бізнесу, в якій очікується близько 60 учасників-асоціацій з близько 20 галузей економіки.