Цінова конкуренція на ринку електроенергії неможлива через надвисоку концентрацію виробництва в руках двох власників — керівник "Укренерго"

15 вересня 14:14

Не сприяє розвитку конкуренції і те, що близько 55% виробленої електроенергії продається за фіксованими цінами.

 

Головна проблема, що сьогодні унеможливлює цінову конкуренцію на ринку, - надвисока концентрація виробництва електроенергії в руках двох власників. Зокрема, близько 76% електроенергії виробляють лише дві компанії: державне підприємство "НАЕК "Енергоатом" (55%) і приватна "ДТЕК Енерго" (21%). Висока конкуренція серед постачальників тут не зарадить, адже їм також диктують умови виробники-монополісти.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Всеволод Ковальчук, керівник НЕК "Укренерго". На його думку, не сприяє розвитку конкуренції і те, що близько 55% виробленої електроенергії продається за фіксованими цінами. З них на державні НАЕК "Енергоатом" і ПрАТ "Укргідроенерго" припадають 50 і 3% відповідно.

"Цей обсяг, згідно з урядовою постановою про покладання спеціальних обов'язків (ПСО), купує ДП "Гарантований покупець". Він, у свою чергу, перепродає її також за фіксованою ціною постачальникам універсальних послуг (ПУП) для потреб населення, операторам системи передачі та систем розподілу для покриття технологічних втрат у мережах. Ще 2% загального обсягу електроенергії, яка припадає на генерацію альтернативної енергії, купує "Гарантований покупець" за високим "зеленим" тарифом. І так триватиме до кінця 2020-го, доки зберігатиме чинність нинішній механізм покладання спецобов'язків", - зазначає автор.

Детальніше про зростання цін на електроенергію читайте у статті Всеволода Ковальчука "ЗіПСОваний ринок: як розібратися в купі енергетичних проблем" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".