Метаморфози і легенди Олександра Кузьміна

Поділитися
В артцентре Ornament Art Space открылась выставка известного украинского скульптора Александра Кузьмина Umbra/Тень.

Роботи цього митця є в багатьох колекціях, а також окрасою навколишнього простору. Серед останніх творів згадаю меморіальну дошку видатним архітекторам КПІ, що розміщена на центральному вході головного корпусу університету. Або відомий, мабуть, уже всім Янгол, що в церковно-парковому комплексі в Буках Сквирського району. Він тримає камінь кохання, привезений з Кани Галілейської, де Ісус на весіллі явив своє перше чудо, перетворивши воду на вино, освятивши цим таїнство шлюбу. Людям властиво складати легенди. Так сталося й тут. Виникла ціла традиція, бо всі хто приходить у парк, обов'язково має обійти навколо каменя й, доторкнувшись до нього, загадати бажання. І, подейкують, вони справді збуваються! Тож ніколи не знаєш, що очікує твій твір у майбутньому. Олександр каже, що фігуру Янгола обрав не випадково, бо "саме він є посередником між Богом і людиною".

Олександр Кузьмін
Олександр Кузьмін

Роботи, що представлені на виставці, створені переважно в останні роки. Серед них можна побачити продавця повітря, який балансує серед сталевих "бульбашок"; зелено-синю морську хвилю, яка в круговерті бурхливих ліній наче підхоплює і несе в невідоме; цікаві поєднання бронзових фігур зі сталевими силуетами, що як тіні повторюють композиційні рішення, створюючи відчуття певної глибини.

Наприклад, робота "Сни міста", що поєднує в собі чіткі геометричні форми мегаполіса з м'якими лініями фігур чоловіка і жінки, переносить у світ спокою, який у бурхливому місті можна віднайти лише засинаючи й занурюючись у сни. А Янгол-охоронець, який розправляє своє крило, завжди поруч, і навіть якщо в нього буде лише одне крило, він розпростає його над тобою.

Попри те що Олександр завжди віддавав перевагу бронзі, говорячи, що саме вона якнайліпше передає найдрібніші деталі й задуми митця, він залюбки працює з різними матеріалами, створюючи чудові мармурові й гранітні композиції, бронзові й дерев'яні фігури, зварні й сталеві елементи - усе це є поєднанням сучасного бачення і класичного звучання в його унікальних роботах.

Народився митець 25 липня 1979 року в Харкові, закінчив харківській Художній ліцей, вступив до Харківського художньо-промислового інституту, потім навчався в Київський національній академії мистецтв та архітектури.

Скульптор уже понад двадцять років створює прекрасні роботи. В його творчому доробку і чудові ліричні станкові композицій, і численні меморіальні дошки, медалі, монети, і паркова й льодова скульптура та багато іншого. Він бере участь у різних проектах, виставках, аукціонах, пленерах, конкурсах… Саме його роботи колись були першими українськими творами, представленими на персональній виставці в Європейському парламенті в Страсбурзі.

Можна прослідкувати, як упродовж творчого шляху його твори набувають певної метаморфози, поступово трансформуючись від заплутаного хитромудрого плетива ліній та об'ємів до більш узагальнено-спрощених форм. Вони не перетворюються на новий творчий напрям чи стиль художника, вони просто стають інакшими, увібравши в себе як старі риси, так і нові підходи.

Олександр Кузьмін з легкістю працює і з мініатюрою, і з монументальними формами - від скрупульозно пророблених дрібних деталей до доволі узагальнених форм. Його роботи, різні за тематикою і трактовкою, вирізняються витонченістю пластичних ліній, цікавими композиційними рішеннями, ліричним звучанням, наповненістю внутрішнім змістом та неординарним підходом до розкриття теми.

У творчому доробку майстра можна знайти сучасні проекти, як, наприклад, "Вавилонська вежа", що поєднала в собі величезну сталеву конструкцію з безліччю маленьких фігурок людей, розміщених на ній. Або серія "Імпритинг". Або, навпаки, класичні образи сучасників - як, наприклад, поет, прозаїк і перекладач Наум Тихий або професор Б.Левченко…

Вирізняється з-поміж робіт майстра й серія, створена в стилі українського необароко, частину якої вперше було представлено в Музеї Гетьманства. Нетиповий для скульптора підхід втілився в розкритті теми через обраний матеріал - дерево, яке він вдало поєднав із кольором та бронзовими орнаментальними елементами. Твори "Він і Вона", "Покрова", "Пасіонарність" та інші демонструють зовсім інший характер і настрій робіт.

Олександра цікавлять різні прояви мистецтва. Він уже доволі довго плідно співпрацює і є одним з авторів розробки дизайну ювілейних та пам'ятних монет Національного банку України, що вирізняються своєю витонченістю. Серед них - "Будинок з Химерами", "Київський фунікулер", "До 100-річчя будинку М.Волошина" та ін. Одними з останніх вийшли в світ "Національна заслужена академічна капела України "Думка", "Олексій Погорєлов" і "Мгарський Спасо-Преображенський монастир". Автор завжди дуже скрупульозно підходить до пошуку композиційного рішення та розкриття тематичного звучання.

Олександр Кузьмін ніколи не стоїть на місці, він розвивається, розкриваючи різні теми, впевнено рухається вперед, застосовує нові підходи і водночас залишається собою, таким упізнаваним і неповторним у своїй творчості, сповненим ідей для нових мистецьких проектів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі