Зусилля Балтії щодо енергетичної незалежності можуть підштовхнути Росію до війни – Atlantic Council

Поділитися
Зусилля Балтії щодо енергетичної незалежності можуть підштовхнути Росію до війни – Atlantic Council Росія може наважитися на агресію проти Балтії. Ілюстрація © army-news.ru
Експерт вважає, що НАТО варто серйозно посилити присутність в Східній Європі, щоб хоча б відкласти російське вторгнення.

Попри те, що економіка Росії в критичному стані, Москва не відмовляється від військової агресії проти України і втручання в Сирії. Тому командири НАТО, а також західні уряди і аналітики непокояться тим, що авантюризм Володимира Путіна ще не відійшов у минуле. Більшість тривог пов'язані з країнами Балтії, які можуть стати наступною мішенню для російської військової машини.

Про це в статті для Atlantic Council пише експерт American Foreign Policy Council Стівен Бланк, додаючи, що у Росії є багато переваг у балтійському регіоні. Перед усім у цих країнах, а найбільше в Естонії і Латвії, багато етнічних росіян досі не мають громадянства. Це дає змогу Москві створити соціальну напругу. Агенти ФСБ також активно вербують балтійських бізнесменів, політиків і колишніх працівників радянських спецслужб у Литві, Латвії і Естонії. Рівень проникнення російських шпигунів у цих країнах дуже високий, а російська пропаганда транслюється і впливає на громадську думку.

Крім того, Росія не буде вагатися, коли вирішить застосувати "енергетичний важіль" проти країн Балтії. Більше того, регіон повністю в зоні ураження російських ракет: як ядерних так і звичайних. З своїх військових баз в Калінінградській області Росія може демонструвати силу не лише литовцям, естонцям і латвійцям, але й полякам і німцям.

За всіма статтями російські сили переважають над силами НАТО в регіоні. Командири Альянсу у приватних розмовах і публічно говорять, що через російські можливості на землі, в повітрі і в морі, військам НАТО буде дуже тяжко захистити Балтію від можливої атаки. Принаймні вона буде супроводжуватися дуже значними втратами. Також західні розвідники у приватних розмовах кажуть, що Москві буде дуже легко почати вторгнення в Балтію під час чергових "раптових навчань", які США вчасно не помітять.

Попри те, що після саміту в Уельсі НАТО посилив свою присутність в Східній Європі, сьогодні військ Альянсу там все одно менше, ніж поліції в Нью-Йорку. Попри те, що уряди балтійських країн вдячні Вашингтону і Альянсу хоч за якісь дії для зміцнення безпеки, але ще багато чого потрібно зробити. На думку автора, НАТО доведеться збільшити свої оборонні витрати і наростити сили, щоб принаймні відкласти російське вторгнення.

Бланк відзначає, що Литва і Польща збудували СПГ-термінали для прийому зрідженого газу із США. Це сильно б'є по впливу російського "Газпрому" і Кремля на регіон. Литва також дії в цьому ж напрямку, будуючи газосховища на своїй території. Це дає підстави вважати, що зусилля ЄС з диверсифікації енергозабезпечення і дії балтійських країн позбавлять Кремля впливу на Східну і Центральну Європу. Тому Росія може наважитися на вторгнення в одну або кілька країн в Балтії. Але перед тим, Москва буде намагатися максимально підірвати їхню здатність захистити свій суверенітет, а також довіру їхніх мешканців до НАТО і ЄС.

На думку експерта, Росія почне своє вторгнення з диверсій, які повинні вивести з ладу литовський СПГ-термінал в Клайпеді і невійськовими методами завадити ухваленню нового енергетичного законодавства в Литві. Також вона буде старатися не дозволити військам НАТО постійно базуватися в Балтії. Варто чекати і масовий пропагандистський наступ. Кремль спробує змусити світову спільноту звинувачувати ці країни в "порушенні прав людини" за ненадання громадянства етнічним росіянам. Також Росії потрібен "Північний потік-2", який йтиме в обхід Балтії і ізолює її. Далі, на думку експерта, Москва може організувати масові заворушення в регіонах Литви, Латвії і Естонії, де живуть переважно росіяни, а потім виправдати захистом протестувальників своє військове вторгнення.

Також, швидше за все, російська сторона буде влаштовувати агресивні кібернетичні атаки на мережі балтійських країн і розв'яже проти них інформаційну війну за сценарієм, який вже був відпрацьований у Грузії в 2008 році.

Також під прикриттям військових навчань, Росія може перекинути значні сили до кордонів Латвії, Литви і Естонії, щоб її військові проникли в них і змогли захопити частину територій. В цей же час, Москва може продемонструвати силу в Балтійському морі. В цей же час, автор зауважує, що війна – річ не передбачувана. І є дуже багато сценаріїв її розвитку в Балтії. Однак експертам на Заході варто пам'ятати про всі прийому Росії, які вона використовувала раніше, зокрема в Україні, де Кремль застосував проти сусідньої країни не лише військові методи.

Раніше видання Rzeczpospolita писало, що прем'єр-міністр Естонії не вірить в напад Росії на його країну. При цьому він визнав, що пожвавлення російської військової активності біля кордонів з його країною "непокоїть". Але, за його словами, світ повинен більше перейматися "анексією частини України військами Росії, а також фактом, що в Сирії досі існує диктатура і загрозливий терористичний рух".

Та попри таку впевненість у своїй безпеці, Естонія виділила півмільйона євро на безпілотникидля охорони кордону з РФ. А ще раніше балтійська країна збільшила оборонний бюджет на 37 млн євро. У цілому обсяг держбюджету Естонії на наступний рік складе 8,9 млрд євро.

Агентство Reuters повідомляло, естонці вступають у військові загони через страх перед Росією. Так, оборонна ліга країн Балтії зросла на 10 відсотків до 16 тисяч солдатів з тих пір, як президент Росії Володимир Путін вирішив анексувати український Крим і відправити бойовиків на Схід України. Ці події посилили страх за свою безпеку в маленькій країні, яка входить в НАТО.

Детальніше про відносини Естонії з Росією читайте у спеціальному проекті DT.UA "Естонія: Сусід мого сусіда..."

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі