Запуск російського військового супутника "Канопус-СТ" закінчився невдало

Відео
Поділитися
Запуск російського військового супутника "Канопус-СТ" закінчився невдало Залишки апарату згорять в атмосфері над гирлом Єнісею 8 грудня © @russianspaceweb
Причина позаштатної ситуації вже попередньо встановлена – не спрацював один з чотирьох замків, які утримували супутник.

Російський космічний апарат "Канопус-СТ" ("Космос-2511"), запущений 5 грудня, знаходиться в аварійному стані і припинить своє існування 8 грудня. Про це заявили в Північноамериканському командуванні повітряно-космічної оборони (НОРАД).

Згідно з американськими даними, супутник увійде в щільні шари атмосфери над точкою з координатами 71,5 градуса північної широти і 81,5 градуса східної довготи (приблизно над гирлом Єнісею). Якщо уламки не згорять в атмосфері повністю, вони випадуть у південному напрямку.

В даний час в космосі знаходяться три об'єкти, що з'явилися там після пуску 5 грудня з космодрому Плесецьк ракети-носія "Союз-2.1". Блок виведення "Волга" отримав міжнародний номер 2015-071С (по каталогу НОРАД – 411000). Він знаходиться на орбіті з нахилом 98,2 градуси, висотою в апогеї 655 км, в перигеї – 106 км. Останній параметр говорить про те, що він припинить балістичне існування у найближчі дні.

Також в каталозі NORAD два супутника "Космос-2511" і "Космос-2512". Міноборони Росії ситуацію не коментує, відзначає "Інтерфакс".

Міжвідомча комісія на космодромі Плесецьк визнала "Канопус-СТ" втраченим, повідомило джерело ТАСС у штабі Повітряно-космічних сил (ВКЗ) Росії. За його словами, фахівці безуспішно намагалися встановити зв'язок зі зв'язкою "супутник – блок виведення", щоб видати повторні команди на розділення. Джерело в ракетно-космічній галузі пояснило ТАСС, що причина позаштатної ситуації вже попередньо встановлена – не спрацював один з чотирьох замків, які утримували супутник.

Про втрату цього супутника раніше повідомляв "Коммерсантъ". За його даними, через нештатну ситуації вся зв'язка почала рухатися по неправильній траєкторії, що в кінцевому підсумку призведе до руйнування і згоряння апарату, який розроблявся 10 років. Джерело "Комерсанта" в міжвідомчій комісії назвало пріоритетною версію про несправність кріплень розгінного блоку і космічного апарату, які не розкрилися вчасно.

Після запуску ракети-носія "Союз-2.1 У" 5 грудня сайт Міноборони повідомляв, що супутники були штатно виведені на розрахункову орбіту, працювали нормально і були прийняті на управління наземними засобами Повітряно-космічних сил. Їм було присвоєно порядкові номери "Космос-2511" і "Космос-2512". Потім "РІА Новини" повідомило, що з цих двох супутників штатно працює тільки один.

Другий - це КЮА-1 ("калібрувально-юстирувальний апарат"), що використовується в інтересах концерну ВКО "Алмаз-Антей", що веде розробку нових радіолокаційних засобів для завдань протиракетної оборони. Цей супутник, як стверджує видання, виведений на розрахункову орбіту і функціонує нормально.

Супутник розробляли з початку 2000-х, а в останні чотири роки велися його доопрацювання та підготовка до запуску. Апарат був оснащений СВЧ-радіометром з смугою огляду 2200 км і просторовим виміром 12-160 км, а також багатоспектральною камерою.

Читайте також: Космічна галузь Росії поступається в ефективності американській в дев'ять разів

Апарати, подібні "Канопусу", почали розроблятися науковцями з СРСР і США ще в 1980-х. Нинішній супутник розробляли 15 років, на орбіту він повинен був бути виведений ще в 2011 році, але його доопрацювання затягнулося ще на три роки. Фахівці розраховували з його допомогою вести моніторинг океанічної і гідрометеорологічної обстановки, проводити дистанційне зондування в оптичному і НВЧ-діапазонах. У 2010 році колишній генеральний директор НТЦ "Космоніт" (головний розробник супутника) Володимир Болдирєв говорив "РИА Новости", що розроблений модуль "зможе здійснювати дистанційне зондування океану, висвітлювати надводну і підводну обстановку і виявляти підводні човни в зануреному стані".

Запуск повинен був відбутися 4 грудня, але його через погодні умови перенесли на день. Цей старт став другим для ракети легкого класу "Союз-2.1 у", льотно-конструкторські випробування якої проходять у Плесецьку Архангельської області. Вперше цей носій був запущений в грудні 2013 року.

3 і 5 грудня NASA відкладало запуск ракети-носія Atlas V з космічною вантажівкою Cygnus через метеоумови. 6 грудня - в третій раз - запуск відбувся. Стиковка корабля з МКС призначена на середу, 9 грудня. Cygnus повинен доставити на станцію понад 3,2 тонни корисного вантажу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі