Захід не повинен грати за правилами Росії у боротьбі за Україну - Politico

Поділитися
Захід не повинен грати за правилами Росії у боротьбі за Україну - Politico Саміт Східного партнерства не обговорював російську війну проти України. © Генпрокуратура України
Київ досі у важкому становищі, і Брюсселю варто добре подумати, як йому допомогти.

Через чотири роки після того, як зближення Києва і Брюсселя викликало агресивну реакцію Кремля, Україна лишається виснаженою війною і майже зламаною.

Тож на тлі того, як лідери Євросоюзу збираються у Брюсселі на саміт Східного партнерства, головним питанням лишається: чи зможе ЄС зібрати уламки до купи? Чіткої відповіді чекати не варто.

Про це на сторінках Politico пише Девід Хершенхорн. Він зауважує, що політики ЄС лишаються дуже розділеними. Деякі з них наполягають, що морально зобов'язані захистити Україну від російської військової агресії, особливо тому, що Київ продемонстрував свою готовність до непростих змін. Інші ж кажуть, що Захід вже передав забагато допомоги і взяв на себе забагато ризиків заради країни, де корупція лишається вплетеною в полотно уряду. А реформи, зокрема ті, які стосуються секторів юстиції, фінансів і енергетики, рухаються надто повільно.

Щоб показати, що підтримка України триває перед сьогоднішнім самітом, Європейський інвестиційний банк оголосив про виділення додаткових 37 мільйонів євро на підтримку українського аграрного сектору. Загальна фінансова допомога Україні від ЄС тепер складає 12 мільярдів євро. І це найбільший фінансовий пакет допомоги, який союз будь-коли надавав країні без членства.

Але, відкидаючи символізм, Україна лишається із серйозними проблемами. Нове дослідження Європарламенту проголошує, що Східне партнерство в цілому було успішним. Але у висновках також вказано, що 94% допомоги Україні було видано у формі позик, які збільшили борг країни і зробили її відновлення більш складним у довгостроковій перспективі.

"Впродовж наступних 5 років Київ повинен виплатити 38 мільярдів євро, в той час як резерви його Нацбанка складають 5 мільярдів", - йдеться в статті.

У висновках Європарламенту також вказується, що політична угода з ЄС наблизила Київ до союзу і західних інститутів ближче, ніж будь-коли. При цьому згадується і запровадження безвізового режиму.

"Після Євромайдану і серйозних викликів з боку Росії для українського суверенітету, ера геополітичного вибору для Києва закінчилася. Однак, ці драматичні події зробили вступ в ЄС і НАТО більш віддаленими перспективами, ніж вони були раніше", - йдеться в документі Європарламенту.

Разом з тим, у ньому зазначається, що економічний спад, спричинений подіями після Майдану, російською агресією і зволіканням з реформами впродовж більш ніж 20 років, викликає невдоволення у населення. Неназваний чиновник ЄС сказав автору, що уряд України скоротив держвитрати за останні два роки до 40% від ВВП, хоча раніше цей показник становив 53%. Це свідчить про виконання зобов'язань за програмами економії і досягнення певного прогресу у боротьбі з корупцією.

"Вони ухвалили медичну, освітню, пенсійну реформи за останні 5 місяців. Щоб сказати, що рефори відбуваються надто повільно, потрібно спитати, а за якими мірками?" - сказав чиновник ЄС.

Тим часом, так званий Нормандський формат переговорів про встановлення миру в Донбасі, який очолили Франція і Німеччина в 2015 році, не досяг успіху. Це викликало певну критику на адресу Парижа, Берліна, Брюсселя і Вашингтона, яких звинувачують в тому, що вони не зробили достатньо.

Та попри всю цю критику, на сьогоднішньому саміті увага буде прикута не до війни в Україні, а до списку "20 результатів до 2020 року", який ЄС розробив минулого грудня. Тим часом, тривають дебати про те, наскільки більше ЄС може ще зробити і чи взагалі йому варто. Литва запропонувала амбіційний "Європейський план для України", який ставить за мету зібрати додаткові 50 мільярдів євро інвестицій впродовж 10 років. Але консенсусу щодо імплементації цього задуму немає.

"Нам потрібно збільшити співпрацю з акціонерами, здобути серця простих людей, показати їм, що їх не покинули, збудувати потужність і стійкість країн Східного партнерства і України зокрема", - сказала посол Литви в ЄС Йовіта Неліупшайне.

Директор Інституту Кіннана Меттью Роянський зауважив, що Москва несе відповідальність за війну в Донбасі. Але Захід також помилився, коли вирішив вдати, що нинішні мирні ініціативи мають хоч якийсь шанс на успіх.

"Росія зробила те, що зробила. Вона силою вибиває зміни, які їй не подобаються. Росія разом з найбільш цинічними українськими колаборантами зламала Україну", - сказав експерт.

Однак, Роянський підкреслив, що Захід повинен виступити і знайти спосіб уникнути замагання на російських умовах.

"Ми граємо у вдавання. Якщо ми погодимося з тим, що змагання буде проходити на пострадянських правилах здобуття влади силою, тоді ми програємо", - переконаний він.

Як повідомлялося, в Брюсселі стартував саміт "Східного партнерства" Євросоюзу. Це програма розвитку відносин між ЄС і Україною, Молдовою, Грузією, Азербайджаном, Білоруссю, Вірменією, яка була ініційована в 2008 році.

Напередодні в Брюсселі Туск і президент України Петро Порошенко узгодили позиції перед самітом "Східного партнерства".

Раніше президент України Петро Порошенко заявив, що на наступному Саміті Східного партнерства будуть визначені проміжні цілі України на шляху євроінтеграції.

За словами заступника міністра закордонних справ Олени Зеркаль, українська делегація наполягатиме на визнанні перспективи повноправного членства України в Європейському Союзі.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі