Європі потрібна колективна оборонна стратегія проти Росії - The Guardian

Поділитися
Європі потрібна колективна оборонна стратегія проти Росії - The Guardian Європейським лідерам потрібно було не вітати Путіна з перемогою, а виступити зі спільною стратегією з протидії йому. © Flickr/Rock Cohen
Привітання Путіна з "перемогою" на виборах з боку західних лідерів були дуже недоречними.

У вівторок голова Єврокомісії Жон-Клод Юнкер написав Володимиру Путіну листа з привітаннями у зв'язку з його успіхом на виборах. Схоже, що вчинити так його надихнув приклад цілої низки світових демагогів і диктаторів: від президента Венесуели Ніколаса Мадуро до лідера Білорусі Олександра Лукашенка.

Президент Трамп теж зателефонував Путіну, але принаймні його радники дали йому чітку інструкцію "Не треба вітати!", яку він, звісно, проігнорував. Ганьбою було те, що ні Юнкер, ні Трамп не згадали про застосування російської хімічної зброї в Солсбері. Вони також не висловили сумніву щодо легітимності так званих "виборів" у Росії.

Про це на сторінках The Guardian пише головний представник Європарламенту на переговорах про Brexit Гі Вергофстадт.

Німецький депутат Міхаель Лінк, який очолював місію спостерігачів ОБСЄ на російських виборах, чітко вказав, що у виборців не було "реального вибору". Росіян спеціально заганяли на дільниці, а в урни вкидали потрібні бюлетені в той час, як опозиційному політику Олексію Навальному не дозволили взяти участь у гонці.

"Тому ні, привітання були недоречні. І так, нам завжди потрібен діалог з Росією, але умовою для тісніших зв'язків повинна бути повага до верховенства закону", - пише європейський політик.

Він зауважує, що надто часто Захід нічого не робить в той час, коли "російський ведмідь" підриває його ліберальні демократії, корумпує його політичні системи, зламує мережі політичних партій, засмічує екосистему інтернету і намагається затягнути європейські країни назад в насильницьке минуле.

"Хоча європейські лідери відповіли теплими словами підтримки на адресу Британії після інциденту в Солсбері, нам потрібно розробити серйозну колективну європейську відповіль у рамках нової стратегії ЄС щодо Росії", - додає Вергофстадт.

Ця нова стратегія повинна показати Путіну, що його порушення міжнародного права будуть мати чіткі наслідки. Крім того, вона повинна відкрити перспективи співпраці і взаємодії, якими Росія зможе скористатися, якщо почне виконувати зобов'язання за міжнародними законами і Мінськими угодами.

"Замість того, щоб відсилати листи з привітаннями, лідери ЄС і верховний представник ЄС з зовнішньої політики Федеріка Могеріні зокрема повинні були виступити з такою активною стратегією. По-перше, ми повинні запровадити чіткі санкції ЄС у відповідь на справу Сергія Скрипаля. Якщо щось по-справжньому і лякає мафіозні еліти в оточенні Путіна, то це перспектива перекриття доступу до їхніх європейських вілл", - зауважив Вергофстадт.

ЄС і НАТО, на його думку, також повинні відкрити канали з'язку, щоб уникнути появи помилок і прорахунків. Також важливо, щоб Brexit не ослабив зовнішню політику і співпрацю в сфері безпеки у Європі. Угода про асоціацію ЄС і Великої Британії може створити рамки для досягнення цих цілей. На думку представника ЄС на переговорах про Brexit, довосторонні угоди про безпеку і оборону повинні бути укладені до завершення перехідного періоду. Також Євросоюзу потрібно провести своє широке розслідування масштабів втручання Росії у європейську демократію, економіку і політичні системи, а також належним чином відповісти на такі загрози.

"Не правильно те, що російські мільярдери можуть купити громадянство ЄС на Мальті, відмивати гроші через нерухомість в Лондоні, користуючись фіктивними компаніями, а також фінансувати бажані європейські політичні партії", - йдеться в статті.

Водночас, на думку Вергофстадта, потрібно розібратися з нинішнім становищем, коли контакти ЄС з Росією заморожені, а окремі країни-члени продовжують розвивати двосторонні канали зв'язку з Москвою, захищаючи свої вузькі національні інтереси. Вергофстадт переконаний, що нову стратегію можна збудувати на основі логіки Хельсінського процесу 1970-х років. "Хельсінкі 2.0" зміцнять європейську архітектуру безпеки через відкриття перспектив політичної і економічної взаємодії з Росією. У обмін на повне виконання Мінських угод, дотримання умов міжнародних законів, проведення чесних виборів і захист прав людини в РФ, ЄС зможе скасувати санкції. Але політична і економічна співпраця буде поступово поглиблюватися.

Нагадаємо, що перед тим Трамп привітав Путіна з перемогою, попри поради своїх помічників цього не робити. Американський президент також вирішив під час телефонної розмови не засуджувати Путіна через нещодавнє отруєння російського шпигуна. Це викликало невдоволення у Республіканській партії.

Зокрема, сенатор-республіканець Джон Маккейн розкритикував такі дії Трампа, а також назвав Путіна диктатором, а російські вибори – фікцією. Критично на це відреагував і лідер республіканської більшості у верхній палаті американського Конгресу Мітч Макконнелл.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі