Європа хоче здійснити стару мрію і звільнитися від США в питаннях оборони – Le Figaro

Поділитися
Європа хоче здійснити стару мрію і звільнитися від США в питаннях оборони – Le Figaro Авангард європейських країн підписав угоду про оборонний союз PESCO. Таким чином відновивши прагнення до старої мрії - звільнитися від США в питаннях оборони. © Twitter/r/Ukraina‏
Перед лицем загрози з боку РФ Східна Європа як і раніше віддає перевагу НАТО, які б сумніви не викликала американська парасолька безпеки.

Головні європейські силовики і дипломати заявили про об'єднання основних військових сил безпеки. 23 з 28 країн ЄС підписалися під перспективами європейської оборони, залишивши в стороні тільки нейтральну Ірландію, звільнену від дійсної військової служби Данію, Португалію, острів Мальта і, звичайно, Великобританію. Після підписів, поставлених у понеділок у Брюсселі міністрами закордонних справ і оборони країн-членів ЄС, практично весь континент відновив прагнення до старої мрії, пише корреспондент Le Figaro в Брюсселі Жан-Жак Мевель.

І тут не йдеться про створення європейської армії або про заміну колективної безпеки під егідою НАТО. Але це перший крок до незалежної європейської оборони, з проектами спільного майна, спільними військовими асигнуваннями і з часом, можливо, з спільним разгортанням військ.

У період мізерних бюджетних ресурсів сьогоднішні фрагментарні витрати також здатні виграти в ефективності, йдеться в статті.

"Після обрання президентом США Дональда Трампа важливо, щоб ми могли організовуватися незалежно, як європейці. Ніхто не стане замість нас вирішувати проблеми безпеки поблизу від Європи. Ми повинні зробити це самі", - підвела підсумок Урсула фон дер Ляйєн, міністр оборони Німеччини.

Через два роки після атаки на "Батаклан" в Парижі французький міністр закордонних справ Жан-Ів Ле Дріан бачить в цьому "відповідь на розгортання терактів". А також більшу впевненість перед обличчям РФ після того потрясіння, яке представляла собою "криза в Криму" і вторгнення, за яким послідувало коригування кордонів, передає французький кореспондент.

У понеділок успіх перевершив очікування, сказано в статті. Три країни Балтії, дві з яких мають спільний кордон з Росією, підписали все цілком. Як Румунія і Болгарія, які теж мають підстави тривожитися через маневри Кремля в Чорному морі. А також Фінляндія, Швеція, і в останню хвилину, Австрія - всі три країни, що не входять у НАТО стурбовані збереженням хоча б мінімального нейтралітету. Справжній сюрприз піднесли Угорщина і, особливо, Польща, яка вже два роки виступає проти європейської інтеграції і будь-якого зазіхання на свій суверенітет. Варшава поставила підпис у компанії трьох інших скандальних учасників Вишеградської групи: Будапешта, Братислави і Праги, зазначає журналіст.

Як сказано в статті, перед лицем Росії Східна Європа як і раніше віддає перевагу Північноатлантичного альянсу, які б сумніви не викликала американська парасолька безпеки. Це тактичний розрахунок, який може пояснити коливання на користь початкового франко-німецького задуму: страх перед ЄС "двох швидкостей", що ризикує відкинути їх на другий план, і європейська оборона могла стати його першою конкретизацією, вказує автор статті.

"Ці країни сприймають вступ в члени Комісаріату громадської безпеки як ціну за те, щоб залишитися в центрі Європи", - вважає Томас Валасек, директор Європейського центру Карнегі і колишній представник Словаччини в НАТО.

Європа звільняється від політичного розколу, але Париж "не дізнається того, що було його початковим проектом: невелика група країн, привчених до військових операцій, які утворюють основу, до якої приєднаються інші в подальшому, в залежності від своїх ресурсів", - більш різко сказав Франсуа-П'єр Вімон, колишній заступник голови європейської дипломатії і екс-посол.

"Крім того, для країн Центральної і Східної Європи загроза знаходиться на Сході. Для країн Південної Європи - з іншого боку Середземного моря. Це може стати справжньою проблемою".

Як йдеться у публікації, на ділі 23 підписи і 50 проектів, об'єднаних у понеділок, спрямовані, насамперед, на реалізацію економії за рахунок масштабу для національних бюджетів, на науково-дослідні і дослідно-конструкторські розробки і на оборонну промисловість, яку Федеріка Могеріні, глава європейської дипломатії, сьогодні вважає занадто "роздробленою".

Старий Світ, поки не встановив змінну геометрію. Вона виникне швидше від особливих зближень всередині ЄС або за його межами, як у випадку з Великобританією.

"Як тільки ми будемо мати бюджет і потужності, залишиться створити сценарії застосування, і це потребує часу", - відзначає один неназваний відповідальний керівник з Брюсселя. Емманюель Макрон позначив свої президентські перспективи на виступі в Сорбонні, стверджуючи, що через десять років Європа буде оснащена "загальною військовою силою, спільним оборонним бюджетом і загальною доктриною для дій". Як це нерідко трапляється, ЄС відсуває дратівливі питання на потім. Нова система сама створить режим своєї роботи, підсумовує французький журналіст у своїй статті для видання Le Figaro.

Нагадаємо, міністри закордонних справ і міністри оборони 23-х держав-членів Європейського Союзу в понеділок, 13 листопада підписали декларацію, в якій зобов'язуються поглибити співпрацю в сфері безпеки. Зокрема, країни планують "постійне структурний співробітництво з питань безпеки і оборони" (Permanent Structured Cooperation on security and defence, PESCO).

Таким чином члени ЄС зробили ще один крок на шляху до створення європейського оборонного союзу.

Одночасно в Брюсселі зазначили, що PESCO не стане конкурентом Північноатлантичного альянсу, в який входять 22 члена ЄС.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі