Європа боїться, що інвестиції з Китаю становлять загрозу для безпеки - The Economist

Поділитися
Європа боїться, що інвестиції з Китаю становлять загрозу для безпеки - The Economist Євросоюз непокоять китайські компанії, які намагаються купити важливі інфраструктурні активи і технології на Заході. © Flickr/Rock Cohen
Європейці бояться, що китайський уряд таким чином намагається взяти під контроль критично важливі технологічні фірми і інфраструктуру.

"Ми не наївні прихильники вільної торгівлі. Європа завжди повинна захищати свої стратегічні інтереси", - сказав минулого року президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер, представляючи план запровадження скрінінгу іноземних прямих інвестицій в ЄС.

У Америці такі правила існують з 1970-х років і їх збираються посилити. ЄС зазвичай дотримувався слабших правил у питанні покупок активів іноземцями. Тепер він теж закручує гайки, пише The Economist.

Видання зауважує, що першочергово ці заходи націлені проти Китаю, компанії якого масово скуповують активи. Покупки витрибеньок, таких як футбольні клуби і готелі, обмежені китайським урядом. Але, як зауважив експерт Конференції ООН з торгівлі і розвитку Джеймс Жан, інвестиції продовжують вливатися в технології і інфраструктуру.

Кілька європейських країн включно з Німеччиною і Італією розширили свої правила скрінінгу інвестицій, які раніше діяли для енергетичної і транспортної інфраструктури. Тепер вони стосуються технологій, важливих для суспільної безпеки. Китайська участь у побудові атомної електростанції Hinkley Point C призвела до посилення правил. Минулого місяця уряд Франції заблокував продаж китайському консорціуму своєї частки Тулузького аеропорту. Адже після проведення угоди китайська сторона отримала б мажоритарну частку.

Європейські урядовці підозрюють, що покупки, які здійснюють приватні китайські інвестори, - це продовження урядової програми "Зроблено в Китаї 2025", мета якої обігнати Захід в інноваціях. В цьому впевнений французький депутат Європарламенту Франк Пруст. Настрої дуже помітні і в Німеччині. За словами експерта Bertelsmann Stiftung Кори Юнгблут, переломний момент наступив у 2016 році, коли китайська фірма купила німецького виробника роботів KUKA за 4,5 мільярди євро. Критики стверджували, що навіть після того, як китайські компанії отримають західне "ноу-хау", німецькі зіштовхуються з дискрімінацією в Китаї. Минулого року Німеччина разом з Францією і Італією просували запровадження режиму на рівні ЄС, який може заблокувати покупки в секторах, до яких європейські компанії не мають взаємного доступу в Китаї.

Пропозиція Юнкера, яку зараз має розглянути Європарламент, більш стримана. Вона дозволяє Єврокомісії випускати не обов'язкові до виконання постанови щодо іноземних покупок, а також заохочувати країни-учасниці ЄС ділитися інформацією про можливі наслідни для суспілної безпеки від угоди. На думку Пруста, це прогрес, але французький євродепутат хотів би бачити більш жорсткі заходи.

Раніше повідомлялося, що президент США Дональд Трамп зібрався ввести мита на китайські товари у відповідь на крадіжку технологій. У Китаї, в свою чергу, заявили, що готові прийняти "всі необхідні заходи" для захисту своїх "законних прав".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі