ЄС ніколи не стане топовою геополітичною силою – FT

Поділитися
ЄС ніколи не стане топовою геополітичною силою – FT 6 листопада Макрон запропонував створити єдину армію ЄС © Радіо Польща
Повістка Трампа "Америка насамперед" сильно вдарила по ЄС, але реакція союзу була слабкою.

Поломка літака Ангели Меркель є вдалою метафорою ідеї створення єдиної армії ЄС. Ми вже знали, що майже всі літаки Люфтваффе закинуті через недостатнє фінансування оборонної сфери протягом багатьох років. Але до четверга не було відомо, що навіть найважливіший літак – який перевозить канцлера ФРН – технічно несправний. Меркель була змушена летіти звичайним рейсом з Мадрида, щоб дістатися на саміт G20 в Буенос-Айресі. Ймовірно, така ситуація не відбулася б з Дональдом Трампом, Сі Цзіньпіном або Володимиром Путіним, пише видання Financial Times.

Меркель мала виголосити свою промову про єдину європейську армію в Бундестазі, а не в Європейському парламенті, зосередившись на тому, що Німеччині необхідно зробити в першу чергу: звернути увагу на хронічне недостатнє фінансування армії та історичне небажання направляти війська на військові місії, які уряд підтримує.

Незважаючи на відсутність єдиної армії, ЄС володіє потужними геополітичними інструментами. Європейське економічне співтовариство утворилося з метою створення зони вільної торгівлі в 1957 році. Маастрихтський договір, підписаний 35 років, завершив процес врегулювання грошової та політичної систем європейських країн. Торговельна політика і введення спільної валюти євро, є найбільш ефективними реформами.

Відразу після введення євро в 1999 році воно стало другою за поширеністю валютою в світі у валютних резервах і міжнародних фінансових операціях. Але воно і близько не наблизилося до позицій долара США. Друге місце євро – було свідомим вибором. Лідери ЄС завжди більше цікавились стабільністю валютного союзу, ніж потенційним використанням валюти як інструменту зовнішньої політики. Тоді захист від зовнішніх загроз більшості членів ЄС забезпечував НАТО. У ЄС не було занепокоєння глобальною дисбалансом, що виникла на початку 2000-х років.

Повістка Трампа "Америка насамперед" була для ЄС громом серед ясного неба. Трамп закликав європейські країни виконувати свої зобов'язання по внесенню 2% ВВП на оборонні витрати в обмін на прихильність США до НАТО. Він використовує платіжну інфраструктуру долара, щоб змусити європейські компанії виконувати відновлені санкції проти Ірану. Він підриває багатосторонню торговельну систему, знижуючи мита на європейську сталь і алюміній. У відповідь ЄС намагається створити компанію спеціального призначення – SPV, для фінансування європейських компаній, що ведуть бізнес з Іраном всупереч санкціям США. Але жодна держава-член ЄС не хоче, щоб SPV перебував на її території, побоюючись викликати гнів президента США. Це не те, як повинен виглядати бунт.

Наприклад, коли адміністрація США ввела санкції, які призупинили обслуговування карток Visa і Mastercard в Росії, в Кремлі розробили альтернативну систему платіжних карток за межами юрисдикції США. Росія створила внутрішню фінансову систему обміну повідомленнями. Ідея полягала в тому, щоб стати незалежною від SWIFT, яка базується в Брюсселі і діє у відповідності з законодавством ЄС, але знаходиться під сильним впливом адміністрації США. З тієї ж причини Китай також розвиває власну транскордонну систему міжбанківських платежів. Китай та Росія, на відміну від ЄС, розуміють, що вони повинні стати незалежними від платіжної інфраструктури долара.

Чому реакція ЄС настільки слабка? Кризу валютного союзу в поєднанні зі вступом в ЄС країн, які політично не були готові до членства, є двома головними причинами, за якими ЄС наразі зосереджений на внутрішніх проблемах.

ЄС відіграв важливу роль у переговорах щодо ядерного угоди з Іраном, але після виходу США з договору, союз не може зберегти його ефективність. Євросоюз продемонстрував згуртованість щодо введення економічних санкцій проти Росії, але він як і раніше залежить від Москви через поставки енергоресурсів. Йому вдалося зберегти єдність в переговорах щодо Brexit, але вихід Великої Британії з ЄС – найменша з проблем союзу.

Дзеркальним відображенням ослаблої геополітичної ролі Європи є втрата технологічного лідерства. ЄС як і раніше є одним з центрів виробництва автомобілів. Але Китай обігнав його у виробництві акумуляторів для електромобілів, а США – у виробництві акумуляторів, так і в розробці штучного інтелекту – технологіях майбутнього.

ЄС необхідно зосередитися на збереженні того, чого він досяг, і змиритися з економічним спадом і втратою геополітичної могутності. І, якщо пощастить, Брюссель, можливо, навіть зуміє придбати резервний літак для лідерів, що сидять на мілині.

Нагадаємо, 6 листопада президент Франції Еммануель Макрон запропонував створити єдину армію Євросоюзу до 2020 року. Макрон назвав нинішню Європу "занадто слабкою, занадто повільною, дуже неефективною". На думку президента Франції, вихід США з договору РСМД завдасть найбільшої шкоди Євросоюзу, який не зможе захистити себе без "реальної європейської армії".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі