ЄС не може впоратися з прагненнями України, Грузії і Молдови - FT

Поділитися
ЄС не може впоратися з прагненнями України, Грузії і Молдови - FT Угоді про асоціацію між Україною і ЄС бракує ясності щодо кінцевої мети. © © European Council
Відносинам між Брюсселем і країнами-партнерами бракує ясності.

Жорстка боротьба Євросоюзу з Москвою за вплив у шести країнах, найближчих до кордонів Росії, отримає новий раунд цього тижня. Але блок не наважується дати деяким з цих країн обіцянки, яких вони прагнуть.

Про це пише Financial Times, додаючи, що Україна розлючена тим, що саміт Східного партнерства, який пройде в п'ятницю, не дасть їй чи іншим 5 пострадянським країнам жодних натяків на перспективу членства в ЄС. Тим часом, надії Брюсселя залучити Білорусь до більш тісних відносин зазнають символічного удару, якщо автократ Олександр Лукашенко не прийме запрошення на саміт.

Видання нагадує, що програма Східного партнерства має на меті притягнути Україну, Молдову, Грузію, Азербайджан, Білорусь і Вірменю ближче до орбіти ЄС. Перші три країни підписали угоди про асоціацію і створення зон вільної торгівлі, які відкрили перед ними доступ до єдиного ринку ЄС, дали можливість безвізових подорожей і наділили іншими привілеями. Але інші три відмовилися підписувати такі угоди, лишившись близькими з Росією. Відмова екс-президента України Віктора Януковича підписати угоду про асоціацію з ЄС в 2014 році через тиск Москви спричинила вуличні протести, які привели до повалення його режиму. Після цих подій почалася геополітична напруга між Росією і Заходом.

Аналітики кажуть, що ЄС повинен використати саміт Східного партнерства для того, щоб приманити до себе додатковими вигодами ті країни, які все ж підписали угоди про асоціацію, а також щоб почати будувати кращі відносини з тими країнами, які лишилися на орбіті Москви.

"ЄС потрібно підкреслити свою прихильність до регіону", - вважає головний аналітик "Центру європейської політики" Аманда Пауль, підкреслюючи, що програма "Східного партнерства" за вісім років свого існування зміцнила стабільність і захищеність союзу.

"Але з плином процесу стає все важче виправдати очікування деяких країн-учасниць програми", - додала вона.

ЄС також потрібно знайти внутрішній баланс між посткомуністичними країнами-членами, які вимагають більш амбітних цілей для Східного партнерства, і старих західноєвропейських країн, які не хочуть давати жодних гарантій щодо розширення союзу в майбутньому. Деякі столиці бояться спровокувати Москву.

Київ добивається заяви про те, що він зможе приєднатися до ЄС у майбутньому, коли буде готовий і виконає всі умови. Але в проекті підсумкової заяви саміту, з яким ознайомилися журналісти Financial Times, вказано лише, що "учасники саміту визнають європейські прагнення і європейський вибір відповідних партнерів". Заступник голови Адміністрації президента України і колишній український посол в ЄС Костянтин Єлісеєв минулого тижня наголосив, що ЄС повинен використати саміт, щоб "сказати нам, за що ми боремося".

"Україна добивається простого повідомлення: "Ви зможете приєднатися, коли будете готові". Для нас це буде значити багато, а для ЄС не коштуватиме нічого", - підкреслив він.

Але така заява майже неможлива для ЄС після минулорічного референдуму в Нідерландах, на якому виборці проголосували проти ратифікації угоди про асоціацію між Україною і ЄС, яка була підписана після повалення режиму Януковича. Лідерам ЄС довелося випустити заяву з поясненнями, в якій вони вказали, що угода про партнерство не гарантує Україні приєднання до ЄС у майбутньому чи розширення гарантій безпеки. Лише після цього Гаага ратифікувала українсько-європейську угоду.

Неназваний дипломат ЄС, який прихильний до позиції України, сказав Financial Times, що політики майже унеможливили зміну проекту підсумкової заяви саміту.

"Вийти за межі мови, яка вже погоджена, було б важко і можливо навіть контрпродуктивно", - сказав він.

Суперечка з Україною відображає більш широку проблему з ясністю щодо мети угод про партнерство між ЄС і країнами без членства. Чи стають країни-партнери потенційними членами союзу, чи ж вони опиняться в статусі партнера назавжди.

Раніше видання EUObserver писало, що ЄС хоче трохи заспокоїти надії України і Грузії на розширення союзу. В підсумковій заяві саміту Східного партнерства, який відбудеться в п'ятницю, буде вказано, що країни ЄС "визнають європейські прагнення і європейський вибір" України, Грузії і Молдови. Але на цьому все.

Нагадаємо, 15 листопада, Європейський парламент своїм рішенням підтримав новий формат Східного партнерства і створення для України, Молдови і Грузії окремого трастового фонду.

Раніше повідомлялося про те, що Саміт Східного партнерства ЄС відбудеться 24 листопада в Брюсселі.

"Східне партнерство" є програмою розвитку відносин між ЄС і Україною, Молдовою, Грузією, Азербайджаном, Білоруссю, Вірменією, яку було ініційовано у 2008 році.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі