ЄС намагається повернути вплив на Балканах - FT

Поділитися
ЄС намагається повернути вплив на Балканах - FT ЄС і балканським країнам доведеться добре попрацювати, щоб провести розширення організації в 2025 році. © European Parliament / Flickr
Брюсселю потрібно встановити жорсткі вимоги, але зробити вступ в союз реальним.

Після тривалої паузи ЄС знову готовий говорити про розширення своїх кордонів. В кінці минулого року президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер пообіцяв, що запропонує шістьом країнам Західних Балкан "надійну" перспективу вступу в союз.

Цього тижня була представлена стратегія, яка пояснює значення слів Юнкера і окреслює можливість для шістьох країн приєднатися до ЄС до 2025 року.

Про це пише Financial Times в редакційній статті, додаючи, що лишніх слів про ідеали в документі відсутні. Рішучість, яка була характерна розширенню ЄС у Центральній і Східній Європі в 2004 році, зникла. Небажання збільшувати союз закріпилося завдяки збільшенню кількості виборців, невдоволених внутрішньою міграцією, а також сумнівами чиновників у здатності Брюсселя вирішувати якісь більші проблеми, ніж нагальні економічні труднощі. Стало очевидним, що деякі країни приєдналися до ЄС раніше, ніж встановили верховенство закону. А останнім часом поява неліберальних, націоналістичних урядів в Угорщині і Польщі продемонструвала, наскільки складно союзу не допустити відхід від демократії у країнах після отримання членства.

Однак, прийняття Брюсселем посткомуністичного Сходу лишається одним з найбільших досягнень. І реальна перспектива приєднання для країн на Західних Балканах досі лишається в інтересах всіх сторін, зважаючи на появу сумнівів щодо щирості ЄС у тих країн, які роками чекають біля європейських дверей.

Зрештою, Західні Балкани з усіх боків оточені Євросоюзом. Їхню вистраждану стабільність після воєн в 90-х роках не можна сприймати як належне. А їхня співпраця важлива для зусиль ЄС, націлених на контроль міграції. Обіцянка членства стала життєво важливою для урядів, які пішли на важкі рішення заради неї. Приміром, Сербія зробила серйозні поступки у відносинах з Косово. Але ще багато чого потрібно зробити, а вплив ЄС в регіоні скорочується. Лише 26% сербів вважають, що приєднання до союзу буде хорошим рішенням. Якщо ЄС відступить, інші гравці, такі як Росія і Туреччина, готові заопвнити цю прогалину.

Також країнам-кандидатам в регіоні буде дуже складно добитися відповідності критеріям для вступу. Оголошена вчора стратегія наголошує, що країни повинні продемонструвати, що вони розібралися з організованою злочинністю, корупцією на всіх рівнях влади і поширеним втручанням у роборту ЗМІ. Крім того, жодна з шести країн не може бути класифікована як функціональна ринкова економіка.

Юнкер наголосив, що 2025 рік - це лише "орієнтована дата", якщо все ж може дати мотивацію для реформ, особливо коли на них виділяється додаткове фінансування і формується графік. Але Єврокомісія повинна також бути досить жорсткою, щоб подбати про те, що уряди не будуть просто ухвалювати законопроекти і не займатися їхньою імплементацією.

Детальніше про стратегію Європейського союзу щодо балканських країн читайте у матеріалі Тараса Качки "Новий оптимізм для Балкан" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі