ЄС може допомогти Туреччині в економічній війні з США, але шукає креативні рішення - FT

Поділитися
ЄС може допомогти Туреччині в економічній війні з США, але шукає креативні рішення - FT Євросоюз може закрити економічну дірку Туреччини © © European Council
Ердоган вивчає своїх ворогів. І це не Європа.

По мірі того, як дипломатичні відносини між США і Туреччиною падають до нових мінімумів, у Європі панує спокійний оптимізм щодо того, що змагання президентів Туреччини і Сполучених Штатів - Реджепа Таїпа Ердогана з Дональдом Трампом - допоможуть зміцнити напружені відносини Анкари з капіталами Європейського союзу, пише видання Financial Times.

"Ердоган вивчає, ким є його справжні вороги. І це не Європа", - сказав один з дипломатів ЄС.

Незважаючи на фінансову кризу в Анкарі, офіційні особи ЄС заявляють про поліпшення відносин з Туреччиною. Такими сигналами стало звільнення з в'язниць двох грецьких солдатів, підозрюваних у шпигунстві, і затриманого голови турецького офісу Amnesty International.

"Той факт, що звільнення пішли після того, як між Анкарою і Вашингтоном натяглися відносини - невипадково", - сказав один представник в Брюсселі.

Це спонукало президента Єврокомісії Жан-Клода Юнкера зробити декілька компліментів уряду Ердогана за останні кілька місяців. "Туреччини нема чого боятися з боку європейських сусідів", - сказав Юнкер. "Ми хочемо бачити демократичну, стабільну і процвітаючу Туреччину".

Грецький комиисар ЄС з питань міграції Дімітріс Аврамопулос сказав, що цей крок став "важливим для відносин між Туреччиною і Грецією, і з ЄС загалом".

Зв'язку Анкари з європейськими столицями зіпсувалися після спроби державного перевороту в 2016 році. Європейські лідери висловили стурбованість у зв'язку з послідувала чищенням в країні, яка супроводжувалася цензурою, придушенням громадянського суспільства і курдської опозиції.

Процес вступу Туреччини в ЄС заморозили на невизначений строк, а безвізовий режим з ЄС для громадян Туреччини без паспортів і модернізацію митного союзу загрузли.

Ердоган також звинуватив уряд Німеччини в тому, що воно веде себе як нацисти в коаліції з Австрією за антимусульманський фанатизм і назвав ЄС лицеміром через відношення до Туреччини. Тим не менш, усвідомлюючи ризики для економіки через ворожнечу з ЄС, який є найбільшим торговим партнером Туреччини, Анкара спокійно вимкнула платівку.

У Брюсселі знову з'явилася надія, що перепалка Ердогана з Вашингтоном наблизить Туреччини до ЄС і допоможе відновити напружені відносини з союзником НАТО, чия співпраця вони вимагають по Сирії та міграції.

Високопоставлений представник ЄС сказав, що, незважаючи на європейські відносини з Ердоганом, у Євросоюзу були чіткі інтереси в узгодженні з Туреччиною з приводу економічної війни Трампа.

"Геостратегічні інтереси домінуватимуть", - сказав чиновник.

Ознаки розрядки у відносинах були підкреслені серією телефонних дзвінків минулого тижня між президентом Туреччини та столицями ЄС, в тому числі канцлером Ангелою Меркель і президентом Франції Еммануелем Макроном. Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу також візьме участь у зустрічі глав дипломатії ЄС у Відні в кінці серпня.

На тлі стурбованості Брюсселя з приводу стабільності в Туреччині - це важлива міграційна угода, пов'язана з Анкарою, яка допомогла зупинити потік сирійських біженців на континент з 2016 року. Згідно з цією домовленістю уряду ЄС вже взяли на себе зобов'язання надати три мільярд євро на допомогу, в основному благодійним та неурядовим організаціям, що працюють з майже чотирма мільйонами сирійців в Туреччині.

Уряди ЄС у червні підписали ще одне зобов'язання в розмірі трьох мільярдів євро, які виділять в 2019 і 2020 роках. Дипломати говорять про впевненість, що економічні проблеми Туреччини не будуть загрожувати мигрантскому угоди.

"У Ердогана немає стимулу ускладнювати відносини з Європою зараз, ставлячи під загрозу безвиз, більше готівкових грошей і угоди з біженцями", - сказав Муджтаба Рахман, провідний аналітик Eurasia Group.

Основний економічний вплив Європи на фінансову кризу в Туреччині зосереджено в банківській системі ЄС. Німецький чиновник сказав, що побічні ризики для економіки Німеччини з Туреччини є "керованими", але можуть стати значними, якщо ситуація вийде з-під контролю.

"Якщо ви пам'ятаєте, наскільки велика їхня економіка, наскільки тісні наші торгові відносини і скільки турків живе в Німеччині, у неї є потенціал, щоб стати дуже небезпечним", - сказав він.

Але у Брюсселя є обмежені фінансові інструменти, щоб допомогти країні, що не входить в ЄС, з фінансовими проблемми. Основний інструмент макроекономічної допомоги блоку може бути активований тільки за сприяння ВМФ.

Туреччина ще не звернулася до МВФ з проханням про допомогу. Високопоставлений представник ЄС сказав, що ЄС ще не вивчає "творчі" способи надання допомоги Туреччині.

Незважаючи на те, що вони знайшли загальне невдоволення діями Трампа, європейські офіційні особи також як і раніше стурбовані посиленням ситуації з верховенством права при владі Эрдогага.

щонайменше, сім німецьких громадян залишаються за ґратами у Туреччині за звинуваченням в тому, що Берлін вважає політичним. Дипломати наголошують, що прогрес у переговорах про вступ або модернізація митної зони, як і раніше, потребує радикальної зміни ситуації з правами людини.

В Берліні міністри також закликали Туреччину звільнити американського пастора Ендрю Брансона , чиє затримання викликало нинішній скандал з адміністрацією США. "Це значно полегшить вирішення існуючих економічних проблем", - сказала минулого тижня міністр закордонних справ Німеччини Хейко Маас.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі