ЄК за допомогою податкового контролю Apple і Google намагається врятувати світовий капіталізм від монополістів - FT

Поділитися
ЄК за допомогою податкового контролю Apple і Google намагається врятувати світовий капіталізм від монополістів - FT Промислові титани не меют права на особливий статус в питанні оподаткування, пише FT
Єврокомісар з питань конкуренції Маргрет Вестагер "мужньо" намагається зберегти баланс ринкової економіки.

Колись створений капіталізм повинен бути врятований від тих, хто творить безчинства – тобто від капіталістів. Безмежний капіталізм – це коли підприємство стає монополією, а інновації перетворюються в ренту, пише оглядач Філіп Стефанс у статті на сторінках британського видання The Financial Times.

Автор розмірковує на тему механізмів роботи капіталізму. Він, зокрема, зазначає, що капіталізм працює, коли хтось нав'язує конкуренцію, а успішних капіталістів не так багато, наскільки насичена конкуренція.

Президент США Теодор Рузвельт розумів це, коли, на зорі 20 століття він почав активно використовувати закон Шермана проти промислових титанів. (Цей закон був першим антитрестовським (антимонопольним) законом США, яким проголошувалося злочином перешкоджання свободі торгівлі створенням тресту (монополії) і вступ у змову з такою метою.)

Із тих пір, продовжує автор статті, антимонопольне законодавство захищало інтереси споживачів і, легалізуючи цимзахистом прибуток великого бізнесу, іноді працювало досить добре, іноді – менш ефективно.

Як пише оглядач, технології та глобалізація змінили гру. Транскордонна діяльність найбільших компаній в світі призвела до того, що стало важче визначити реальний рівень ринків. Глобалізація множила можливості для ухилення від сплати податків, а податкова конкуренція між державами "розбавила" політичну волю, яка потрібна для підтримки конкуренції на ринку. Боязкі національні політики не бажають брати на себе величезну відповідальність за ці процеси. Так, вони хотіли б, ці компанії платили більше податків, але не настільки, щоб це стало загрожувати рівнем інвестицій і робочих місць. Споживачі та менш привілейовані платники податків, таким чином, стають переможеними – це ринкова економіка.

Європейський комісар з питань конкуренції Маргрет Вестагер останнім часом часто згадується в заголовках новин через рішення Європейської комісії про стягнення з Apple 13 млрд євро (або 14,5 млрд доларів) на користь Ірландії за незаконно надані податкові пільги. (Повідомлялося, що Apple і уряд Ірландії з висновками Єврокомісії не згодні. Міністр фінансів Ірландії Майкл Нунан пообіцяв, що попросить в уряду дозволу оскаржити її припис в суді, такі ж плани у гендиректора Apple Тіма Кука.)

Виробник iPhone не є єдиною компанією, яка знаходиться під прицілом Комісії, йдеться в статті. Під пильною увагою Маргрет Вестагер опинилися Apple, Starbucks, Amazon та інші компанії. Також Вестагер також очолює тристороння антимонопольне розслідування діяльності європейської Google, компанія, яка користується величезним домінуючим становищем на ринку і чиї податкові справи знаходяться під пильною увагою в ряді країн-членів ЄС.

Автор вирішив у зв'язку із цим висловити і свою думку. Так, він вважає, Apple робить, безумовно, стильні, розумні цифрові гаджети, "але це навряд чи дає компанії право на особливий статус".

При цьому, Google і Apple завжди наполягає на тому, що вони скрупульозно виконують свої законні податкові зобов'язання. І нібито немає ніяких підстав сумніватися в їх словах.

"До цих пір політики були в повній залежності від можливих популістських протестів у всіх багатих демократіях. Але за цими рухами лежить глибоке суспільне невдоволення глобалізацією і поведінкою великого бізнесу. Чи то Дональд Трамп в США, Марін Ле Пен у Франції або Беппе Грілло в Італії, популістське кредо – це економічний націоналізм: система підлаштована, так щоб можна було кинути на барикади проти глобального капіталізму", - йдеться в статті.

Громадська думка базується на тій тезі, що компанії, які пожинають плоди глобалізації знаходяться поза досяжністю – далеко від правил, які застосовуються до всіх інших. А всі результати ненадійності глобалізації припадають на звичайних громадян. Це знижує віру в ринки.

Автор вважає, що Рузвельт не був соціалістом. Його здатність бачити суть в тому, що капіталізм вимагає легітимності. Але "занадто рано, щоб передати мантію Рузвельта Вестагер". "Але всі, хто підтримує ліберальну ринкову економіку, яка зробила можливим успіх Apple, Google і тому подібних, повинні аплодувати її мужнім зусиллям, спрямованим на збереження балансу", - резюмує оглядач.

Читайте також: ЄС має намір змусити Google, Facebook і Amazon звітувати про податки у Європі – Guardian

Повідомлялося, що згідно з підготовленим пропозиціям американські транснаціональні корпорації, такі як Google, Facebook і Amazon, змушені будуть розкривати дані про доходи та податкові відрахування в Європі.

Раніше влада Франції вимагала від американського інтернет-гіганта Google виплатити 1,6 млрд євро в якості компенсації за несплачені податки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі