Як російські найманці "Вагнер" потрапили в Сирію - The Economist

Поділитися
Як російські найманці "Вагнер" потрапили в Сирію - The Economist Москва використовує найманців, щоб влаштовувати завуальовані вторгнення в країни. © Коммерсантъ
Полонені найманці проливають світло на таємну російську групу.

"Я Роман Сергійович Заболотний, народився 1979 року, я потрапив у полон", - каже російськомовний чоловік на відео, яке минулого місяця оприлюднили терористи "Ісламської держави".

Ще один солдат з закритими опухлими очима сидів мовчки поруч у сірій робі. Обидва росіянина були схоплені терористами під час боїв неподалік міста Дайр-ез-Заур у Сирії, де війська Башара Асада за підтримки Росії пішли в наступ.

Однак, російське Міноборони заперечує, що втратив там хоч когось із солдатів. Друзі і родичі сказали російським ЗМІ, що чоловіки на відео терористів - не військові російської армії. Вони входять в тіньому структуру найманців під назвою "Вагнер".

Про це пише The Economist, додаючи, що група грає важливу роль у російських операціях у Сирії. Хоч законодавство РФ забороняє організовувати приватні військові компанії, російські незалежні ЗМІ повідомляли в другій половині 2015 року про те, що колишніх солдатів вербує на службу у "Вагнер" колишній спецназівець Дмитро Уткін. Група налічує 2500 найманців. Експерт з російської структури безпеки Інституту міжнародних відносин у Празі Марк Галеотті каже, що вона брала активну участь під час операцій поблизу Пальміри у 2016 році, допомагаючи військам режиму Асада.

Російська армія не визнає існування "Вагнера". Але попри це, Уткін наприкінці минулого року сфотографували поруч з Володимиром Путіним в Кремлі під час прийому для військових офіцерів. Цього року США додала ватажка російських найманців до "чорного списку" санкцій за участь у військовій агресії Росії проти України.

"Вони служать для вирішення конкретної проблеми: щоб не було офіційних втрат", - сказав військовий аналітик Олександр Гольц.

Офіційно Збройні сили Росії повідомили про загибель 41 військового у Сирії. Зокрема, у вересні стало відомо про смерть російського генерала під час обстрілу поблизу Дайр-ез-Заура. Він нібито командував сирійськими урядовими військами. Однак, блогери і журналісти-розслідувачі повідомляли, що російські сили зазнають великих втрат. Але гинуть в основному найманці, пов'язані з "Вагнером". Заступник директора Інституту політичних і військових аналізів Олександр Храмчіхін каже, що найманці діють як "псевноприватна" військова компанія, виконуючи прямі накази армії Росії.

Видання зауважує, що група найманців вперше була випробувана на російській війні проти України. "Вагнер" і Уткін брали участь в операціях поруч з регулярними військами РФ, "добровольцями" і групами місцевих сепаратистів. Коли бої в Донбасі стали менш інтенсивними в 2015 році, найманці і "добровольці" повернулися додому або поїхали воювати в за російські інтереси в інших місцях. Не секрет, що багато з них поїхали в Сирію.

Нещодавно російський сайт Fontanka.ru повідомив про те, що роль "Вагнера" розширилася. Тепер перед найманцями Кремля стоїть завдання відбивати у "Ісламської держави" нафтові родовища для новоствореної російської компанії Evro Polis. Що ж стосується двох полонених, то неназваний російський депутат сказав The Economist, що вони, швидше за все, вже мертві.

Раніше СБУ опублікувала аудіозапис переговорів між командиром ПВК "Вагнер" Дмитром Уткіним і російським генералом Євгеном Нікіфоровим ("Тамбов"). Вона була зроблена в лютому 2015 року, під час боїв за Дебальцеве. На записі командири обговорюють евакуацію тіл загиблих і втрати серед окупаційних військ.

Також СБУ оприлюднила дані найманців російської приватної військової компанії "Вагнер", які беруть участь у військових діях в Донбасі та Сирії. Зокрема, встановлено 1570 імен і настановних даних бойовиків ПВК "Вагнер", у тому числі тих, хто загинув на території України.

Раніше голова Служби безпеки України Василь Грицак на брифінгу в Києві заявив про те, що спецслужба встановила участь російської так званої "Приватної військової компанії Вагнер" на чолі з Дмитром Уткіним у конфліктах на сході України з 2014 року та пізніше в Сирії.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі