Ядерна доктрина Трампа може наблизити ядерну війну з Росією - WP

Поділитися
Ядерна доктрина Трампа може наблизити ядерну війну з Росією - WP Адміністрація Трампа бачить у ядерній зброї інструмент стримування Росії у Європі. © military-informant.com
Але в адміністрації переконані, що збільшення американських ядерних можливостей змусить Москву відмовитися від застосування такої зброї у Європі.

Пам'ятаючи про Росію, адміністрація Дональда Трампа збирається розвивати ядерні сили, які, на думку Білого дому, повинні полегшити стримування загроз для союзників у Європі.

План, який президент США ще поки не затвердив, повинен зробити ядерну війну менш вірогідною. Але критики кажуть, що насправді буде якраз навпаки.

Про це пише лояльне до Демократичної партії видання Washington Post. Всі пропозиції нинішньої адміністрації описані в документі, який чиновники називають "переглядом ядерної позиції". В цілому, він передбачає більш ядресивний ядерний підхід США. Цей документ перший в своєму роді з 2010 року і один з кількох досліджень в сфері стратегії безпеки, які були проведені з часів приходу Трампа до влади.

В багатьох сферах він підтвердить ядерну політику президента Барака Обами включно з рішенням замінити всіх ключові елементи ядерного арсеналу новим, більш сучасним озброєнням за найближчі два десятиліття. В документі також сказано, що США будуть дотримуватся всіх існуючих угод про контроль озброєнь, але сумніваються у мжливості укласти нові.

Від політики Обами доктрина Трампа відступає в частині, де йдеться про скорочення ролі ядерного арсеналу в оборонній політиці США. Як і попередній президент, Трамп допускає застосування ядерної зброї лише "за екстремальних обставин". Але нинішній американський лідер визначає ключову роль ядерного арсеналу у стримуванні зароз, що відображає план розвивати нові можливісті для протистояння Росії у Європі.

Видання The Huffington Post опублікувало проект ядерної політики, а Associated Press отримали доступ до копії документу в минулу п'ятницю. Пентагон назвав всі положення "попередніми" і пояснив, що їх ще повинен переглянути і затвердити Трамп.

Втім, в документі Росія і певною мірою Китай розглядаються як проблема для ядерної політики, яка вимагає жорсткого підходу. Адміністрація вважає, що російська політика і дії можуть призвести до помилкових прорахунків, які у свою чергу спричинять екскалацію конфлікту в Європі. Особливо Білий дім вказує на російську доктрину під назвою "йти на ескалацію заради деескалації". Виходячи з нього, Москва може застосувати чи погрожувати застосувати невеликі ядерні боєголовки обмеженої дії у звичайному конфлікті в Європі. При цьому, вона буде впевнена, що таким чином змусить США і НАТО відступити і не реагувати.

Тому адміністрація Трампа пропонує рішення, яке складається з двох кроків.

Перший - "невелика кількість" існуючих балістичних ракет далекого радіусу дії, які базуються на стратегічних субмаринах, буде модифікована для оснащення боєголовками з невеликими ядерними зарядами.

Другий - у довгостроковій перспективі буде розроблена крилата ракета, яку можна запускати з морських суден, для того, щоб відновити озброєння часів Холодної війни, яке було ліквідовано в 2011 році адмінстрацією Обами.

Обидва кроки повинні стримати Росію від аргерсії в регіоні і не дозволити їй завдати ядерні удари обмеженої сили.

У свою чергу, експерт з ядерного озброєння Federation of American Scientists Ганс Крістенсен допускає, що адміністрація Трампа перебільшує російську загрозу і методи правельної відповіді на неї. Втім, він визнає, що Москва відродила страхи на Заході, коли вторглася в Україну.

"Вочевидь, Росія сьогодні більш готова до прямої конфронтації. Рукавиці скинуті", - сказав експерт.

Колишній офіцер ядерних сил США і співзасновник організації Global Zero Брюс Блер, який виступає за повне знищення ядерної зброї, вважає проект ядерної доктрини Трампа "документом, який зберігає статус-кво". Втім, він зауважує, що цьому статус-кво суперечить пункт про розвиток ядерних сил для стримування Росії. На думку Блера. Це може призвести до початку ядерної війни з Москвою.

"Між рядками мотивація Пентагону криється в страху перед російськими можливостями ударити по американській і західноєвропейській цивільній інфраструктурі за допомогою кібернетичних і звичайних сил. Можуть постраждати фінансові, енергетичні, транспорті і комунікаційні системи", - пояснив він.

Автори ж ядерної доктрини Трампа запевняють, що збільшення американських ядерних можливостей в Європі для стримання Росії зменшать, а не підвищать можливість війни. Страх перед стратегічними бомбардувальниками, які здатні нести ядерні бомби, вже не такий великий завдяки новим російським системам ВПО. Тому додати до арсеналу ракети, які можна запускати з моря, необхідно.

"Мета не втому, щоб розв'язати ядерну війну. Натомість, завдання в тому, щоб зробити ядерну війну менш вірогідною шляхом доведення до потенційних ворогів, що немає жодної вигоди в ескалації звичайного конфлікту до ядерного рівня", - йдеться в проекті доктрини.

Раніше видання The Times писало з посиланням на звіт Chatham House, що кібератака може стати причиною ядерної війни. Кібернетично уразливі місця в структурах ядерних озброєнь становлять цілу низку небезпек і ризиків. В кращому випадку цифрова незахищеність систем ядерних озброєнь може підірвати віру і впевненість у військовому потенціалі і інфраструктурі ядерної зброї.

Також The Guardian писало, що США розробляють нову ядерну боєголовку для стримування РФ у Східній Європі. Нова ядерна доктрина Пентагону буде представлена в кінці січня.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі