Військова присутність Росії в Сирії зменшує можливість закінчити війну – Штайнмаєр

Поділитися
Військова присутність Росії в Сирії зменшує можливість закінчити війну – Штайнмаєр Штайнмаєр бачить можливість закінчити війну в Сирії. Ілюстрація © vremia.in.ua
На думку дипломата, необхідно розпочати нові переговори за участі близькосхідних країн для врегулювання сирійського конфлікту.

Більш ніж чотири роки Сирію розорює одна з найбільших кривавих воєн нашого часу. Якщо хтось у світовій спільності досі вважав, що цей конфлікт можна ігнорувати, то події останніх тижнів дали чітко зрозуміти, що вони помилялися: велика кількість біженців з Сирії почали перетинати кордони Європи в пошуках безпеки від барельних бомб Башара Асада і жорстокої розправи терористів "Ісламської держави".

Про це на сторінках New York Times пише міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр, додаючи, що тим часом ісламісти-бойовики відтісняють армію Асада, яка втрачає лояльних рекрутів. Лишилося зовсім мало часу, щоб врятувати уламки сирійської державності від повного хаосу, який призведе до ще більшої кількості насилля і страждань.

Треба визнати, що всі заходи міжнародної спільноти з пошуку політичного рішення провалилися. Розбіжності між Заходом і Росією призвели до того, що Рада Безпеки ООН стала неспроможною приймати дієві рішення. Сусідні країни не змогли відмовитися від суперництва за вплив у регіоні і не позбулися взаємної недовіри.

Іран відправляв військову підтримку ворогуючим таборам через таємні і на половину таємні канали. На щастя, угода між Тегераном і міжнародною "шісткою" щодо іранської ядерної програми відкрила нове вікно можливостей для розблокування глухого кута у вирішенні конфлікту в Сирії. Нові канали для діалогу були відкриті. Держсекретар США Джон Керрі і міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрілися з представниками країн Перської затоки. Міністр закордонних справ Саудівської Аравії Адель Аль-Джубейром відвідав Москву.

Менш ніж через місяць після підписання угоди з Іраном щодо ядерної програми, Росія продемонструвала рідкісну готовність співпрацювати і навіть підтримала два обговорення війни в Сирії у рамках Ради Безпеки.

Але тепер з'явилися тривожні сигнали про те, що ці можливості досягти прогресу в Сирії зникають. Репортажі свідчать про те, що Росія продовжує підтримувати армію Сирії, Іран обіцяє беззастережну підтримку Асаду, а сусідні країни висувають нові вимоги для початку мирного діалогу. Буде неприйнятним, якщо світ втратить історичну можливість закінчити сирійську війну, а військові методи залишаться основними.

Штайнмаєр пише, що саме час посадити за стіл переговорів не лише сторони конфлікту, а й представників Саудівської Аравії, Туреччини і Ірану. Минулого місяця Радбез ООН затвердив план спеціального представника організації Стефана де Містури з підготовки політичного процесу в Сирії. Він запропонував почати діалог між сторонами конфлікту в чотирьох робочих групах за підтримки контактної групи, яка включатиме і регіональних гравців.

"Я переконаний, що це єдиний шлях. Нам всім треба використати наш вплив, щоб допомогти цьому процесу початися, перш ніж можливість остаточно зникне. І я боюся, що це станеться впродовж найближчих тижнів, а не місяців", - пише Штайнмаєр.

Він додає, що за останні тижні Німеччина взяла на себе безпрецедентну відповідальність перед біженцями з Сирії, гарантуючи їм притулок і захист. Але міжнародна спільнота повинна зробити більше і дати сирійцям те, чого вони хочуть і насправді потребують: можливість повернутися додому і жити в мирі.

В цей же час, видання Washington Post писало, що Путін в Сирії хоче повторити сценарій України. Він хоче заблокувати будь-які спроби Заходу і його союзників повалити режим Башара Асада. Москва хоче силою нав'язати Заходу співпрацю з сирійським президентом проти "Ісламської держави", хоча він розв'язав громадянську війну і звинувачений у застосуванні хімічної зброї. Путін закинув цю ідею Обамі під час телефонної розмови в липні. Але Обама, як і Керрі, помилково вирішив, що Путін готовий співпрацювати.

У свою чергву канадське видання Globe and Mail писало, що Путін відправив війська в Сирію через страх перед потоком ісламістів в Чечню. Кілька польових командирів терористів чеченці. Після повалення Асада Сирія ризикує перетворитися на "мега джихадистську" країну, або ж розпастися на кілька терористичних "республік".

Тим часом, видання Washington Post писало, що Путін користується бездіяльністю США в Сирії. Нагадуючи обіцянки Обами про необхідність підтримати повстанців у Сирії, видання підкреслює, що насправді Білий дім нічого такого не зробив. Інакше, якби американська підтримка сирійської опозиції дійсно була, Москва навряд чи наважилася б відправляти армію в Сирію.

У середу, 9 вересня, стало відомо, що в Сирії приземлилися російські військові літаки. Мова йде про два військово-транспортні гіганти Ан-124 "Руслан" і пасажирський лайнер. Відзначається, що росіяни встановили модульне житло, розраховане на 100 осіб, а також портативну техніку для управління повітряним рухом.

У цей же час, швейцарське видання Neue Zuercher Zeitung писало, що США і Росії може загрожувати військове зіткнення в Сирії. Побоювання американців викликані тим, що Росія може за допомогою військового контингенту в Латакії проводити окремі військові операції. В кращому випадку вони почнуть окрему боротьбу проти "Ісламської держави", але при цьому не зрозуміло, як будуть координуватися дії росіян з операціями міжнародної коаліції. В гіршому випадку в приціл росіян можуть потрапити помірковані сирійські опозиційні сили, яких підтримують США і їхні союзники.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі