Вихід з ЄС поставить під загрозу цілісність самої Британії – The Economist

Поділитися
Вихід з ЄС поставить під загрозу цілісність самої Британії – The Economist Шотландці не вийшли зі складу Британії через членство в ЄС. Ілюстрація © paisley.org.uk
Шотландці більші єврофіли, ніж англійці і можуть знову задуматися про незалежність.

Битва нарешті почалася. Прем'єр-міністр Девід Кемерон оголосив референдум щодо членства Великобританії в ЄС на 23 червня, обіцяючи з усіх сил переконувати виборців проголосувати за те, щоб лишитися в об'єднанні.

Те, що почалося як маневр для об'єднання його розділеної Консервативної партії, перетворилося на більш загрозливий курс. Букмекери кажуть, що ставки два до одного на те, що Британія все ж відколеться від ЄС. Опитування свідчать про те, що виборці розділилися, а деякі британські міністри і чиновники почали агітувати за відмову від членства в союзі.

Тож цілком вірогідно, що вже через чотири місяці Лондон розірве тісні зв'язки з Європою. І це буде катастрофічна новина не лише для Великобританії. Про це сьогодні пише The Eсonomist. Якщо британці проголосують за вихід, це стане точним ударом по економіці в короткостроковій і можливо у довгостроковій перспективі. Таке рішення також поставить під загрозу британську національну безпеку, оскільки ворожі сили за кордоном сьогодні агресивні, як ніколи. До того ж Лондон позбудеться членства одного з найпотужніших клубів у світі, з яким він більш впливовий, ніж без нього.

Однак всі загрози стосуються не лише британців. Якщо їхня країна вийде з ЄС, це підірве Європу, відносини всередині якої і так натягнуті. Це рішення відділить п'яту найбільшу економіку світу від найбільшого ринку і країну з п'ятим найбільшим оборонних бюджетом від її союзників. Бідніший, менш захищений і розділений новий Євросоюз буде значно слабшим. Більше того, весь Захід, який ґрунтується на балансі сил між Європою і Америкою, буде ослаблений.

Прихильники виходу з ЄС вважають, що Європа лише стримує Британію. І без членства вона зможе, як і раніше, бути відкритою економікою, торгувати з ЄС і усім світом. В теорії це можливо, але на практиці – ні. Принаймні тому, що ЄС дозволить повний доступ до свого ринку лише за виконання умов, від яких євроскептики якраз хочуть відмовитися.

Якщо взяти до уваги Норвегію і Швейцарію, на яку рівняються прихильники виходу з ЄС, то стає очевидним, які умови Європа поставить Лондону в обмін на доступ до свого ринку. Доведеться погодитися на вільне пересування людей і значні внески у бюджет Євросоюзу.

Ще гіршим наслідком буде те, що ЄС посилить регулювання для інших країн-учасниць, щоб зменшити їхнє бажання вийти з об'єднання. Прихильники від'єднання від Європи у Великобританії говорять, що Брюсселю потрібен Лондон більше, ніж навпаки. Але на ЄС припадає половина британського експорту в той час, як ЄС експортує на британський ринок лише 10% своїх товарів. Британський торговельний дефіцит стосується лише Німеччини і Іспанії, а не інших 25 країн. І з ними доведеться налагоджувати нові торговельні зв'язки з нуля.

Довгострокові наслідки виходять далеко за межі економіки. Вихід з ЄС може посилити розкол в самому Об'єднаному Королівстві. Шотландія, наприклад, більший єврофіл, ніж Англія і вона знову починає агітувати за відділення. Якщо Британія вийде зі складу ЄС, шотландці можуть сприйняти це як останній аргумент у своєму національному питанні.

Вихід з ЄС також небезпечний для Північної Ірландії, мирний процес в якій ґрунтується на тому, що Ірландія і Великобританія мають членство в Євросоюзі. І Дублін тому став найгучнішим голосом, який підтримує збереження членство Лондона в союзі.

І Ірландія – не єдина країна, яка постраждає. Європейські лідери знають, що британська відмова від членства ослабить союзі, який вже зараз переживає проблеми через наплив біженців і кризу єврозони. І Європа буде слабша без голосу Лондона: Німеччина стане абсолютним домінантом, ЄС буде більш протекціоністським і менш ліберальним. Зв'язки Європи з США ослабнуть. Врешті решт, втрата найбільш сильного у військовому полі і впливового у міжнародній політиці члена ослабить вплив ЄС у світі.

Читайте також: Третина найбільших компаній Великої Британії виступили на підтримку членства країни в ЄС

ЄС став дуже важливим учасником формування політики Заходу у закордонних справах і безпеці, коли він відіграв роль в досягненні угоди з Іраном, а також зміг приєднатися до відповіді загрозам від "Ісламської держави" і Росії. Зменшення впливовості Європи стане втратою для західної дипломатії. Тому немає нічого дивного, що Володимир Путін підтримує відділення Британії від ЄС, а Барак Обама – ні.

Тим часом, прем'єр міністр Девід Кемерон вважає, що Великобританія повинна залишитися в ЄС через Україну. Європейські країни повинні вирішувати ці проблеми спільно, підкреслив британський прем'єр.

Лондон і Брюссель досягли угоди, яка повинна запобігти виходу Великобританії зі складу ЄС. Президент Ради ЄС Дональд Туск і британський прем'єр Девід Кемерон відзначили, що ці домовленості відповідають інтересам усіх сторін. Вони, зокрема, містять додаткові точкові винятки, незважаючи на те, що Великобританія й зараз має "особливий статус" в ЄС.

Можливий вихід Британії з ЄС несе серйозні ризики як для Лондона, так і для Брюсселя, впевнений Костянтин Федоренко з Інституту євроатлантичного співробітництва.

"Вихід з ЄС для Британії означатиме погіршення умов торгівлі з іншими європейськими країнами і, ймовірно, репутаційні втрати. Але набагато більше - через репутаційні ж причини, в контексті нестабільності посткризової Європи - він вдарить по самому ЄС", – пише він у своєму матеріалі для ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі