Вибач, Путіне, але Крим досі не твій - Atlantic Council

Поділитися
Вибач, Путіне, але Крим досі не твій - Atlantic Council Путіну потрібно показати, що він помиляється, якщо розраховує, що з часом світ змириться з окупацією Криму. © LB.ua
Москва повинна зрозуміти, що розрядки відносин з демократичним світом не буде без повернення Донбасу і Криму під контроль Києва.

Чотири роки тому Росія незаконно анексувала Крим. Ті, хто сподівався на покращення ситуації на півострові під російським контролем, помилялися. Економічного чуда не відбулося, попри обіцянки президента Володимира Путіна. Права української меншості і кримських татар постійно порушується, економіка в стагнації, а сотні тисяч мешканців "голосують ногами".

Про це в статті для Atlantic Council пише колишній заступник Генерального секретаря НАТО Александр Вершбоу.

Він зауважує, що Росія в цей час мілітаризує півострів, загрожуючи свободі НАТО пересувати сили в регіоні. А побудова мосту через Керченську протоку може відрізати Азовське море від Чорного і таким чином заблокувати українські порти. І все це відбувається в той же час, коли Кремль продовжує спонсорувати неоголошену війну в Донбасі на Сході України.

Захід вже одноголосно заявив, що ніколи не визнає російську анексію Криму, але потрібно піти далі самих лише заяв і зосередитися на конкретних кроках, які покладуть край російській агресії як в Криму, так і в Донбасі. На думку Вершбоу, є дві ключові сфери, в яких можна подвоїти зусилля. По-перше, західна політика невизнання Криму повинна бути довгостроковою і посиленою.

В 1940 році після вторгнення СРСР в балтійські країни США засудили це і відмовилися визнавати анексію. Ця політика підтримувалася 50 років. Адміністрація Дональда Трампа повинна виступити зі схожою позицією щодо Криму.

Конгресу варто також виступити з власною декларацією, яка за формою може бути оновленою версією "Резолюцією про поневолені народи" від 1959 року. Вона може підтвердити американську підтримку суверенітету і територіальної цілісності України, а також Грузії і Молдови, частини території яких під російською окупацією. При цьому, в документі може визнаватися право усіх країн будувати свій зовнішньополітичний курс включно зі вступом в НАТО і ЄС, якщо вони захочуть.

Країни ЄС також повинні зміцнити політику невизнання анексії Криму і забезпечити її виконання, зберегти санкції і карати тих, хто їх порушує включно з політиками, які їздять на окупований півострів без дозволу Києва.

В рамках довгострокової політики невизнання Захід повинен піднімати проблему Криму під час контактів з Москвою.

"Росія ставиться до окупації як до завершеного факту і відмовляється обговорювати її, сподіваючись, що з часом ми змиримося. Але ми не повинні дозволити, що це їй зійшло з рук", - наголошує Вершбоу.

Він додає, що потрібно докласти зусиль, щоб розвіяти російські історичні вигадни про події 2013-2014 років, а також спростувати всі аргументи, якими Москва виправдовує анексію і фейковий "референдум" в Криму. Особливо зухвалив був нещодавній випадок, коли міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров неправильно інтерпретував положення Будапештського меморандуму, сказавши, що нібито його країна не гарантувала безпеку і територіальну цілісність Україні, а лише пообіцяла не застосовувати проти неї ядерну зброю. Насправді ж в тексті меморандуму йшлося про обіцянку не застосовувати будь-яку військову силу проти України.

Захід також повинен підтримати законні українські вимоги, щоб Росія виплатила компенсацію за крадіжку і незаконну експлуатацію українських економічних активів у Криму. І результати російських президентських виборів на окупованому півострові теж не можна визнавати.

А зважаючи на повідомлення про порушення прав людини, потрібно наполягати на збільшенні присутності ООН і ОБСЄ на окупованому Криму. Потрібно відстежувати порушення, привертати до них увагу світу і тиснути на Москву, щоб покласти край знущанням.

По-друге, на думку Вершбоу, кроком на зустріч повернення Криму було б визволення Донбасу від російських сил якомога швидше, перш ніж війна в регіоні перетвориться на ще один невирішений, заморожений конфлікт. Росія досі використовує війну на Сході України, щоб не говорити про Крим. Путін вірогідно сподівається укласти угоду про завершення конфлікту в Донбасі в обмін на визнання анексії Криму. І це абсолютно протилежне до того, що варто зробити.

Донбас і Крим - не ідентичні випадки. Але якщо вдасться визволити Донбас від росіян першим, це продемонструє можливість повернення українських окупованих територій під контроль Києва.

Зараз Москва не демонструє бажання піти з Донбасу. Вона навіть може окопатися там для довгострокового конфлікту. В такому разі Захід повинен збільшити тиск на Кремль, посилюючи санкції і забезпечуючи Україну засобами для захисту від російського наступу.

У четвер, 15 березня, відбулося відкрите засідання РБ ООН за формулою Appia, присвячене проблематиці тимчасової окупації Криму. Засідання було скликане делегаціями Швеції, Великобританії, Нідерландів, Польщі та США за ініціативою України.

Україна в Раді Безпеки ООН закликала посилити міжнародні санкції проти Росії через ситуацію в анексованому Криму.

Більшість країн-учасниць РБ ООН відзначили незаконність дій Росії в Криму й висловили повну підтримку суверенітету і територіальної цілісності України.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі