Верховний суд Гонконгу позбавив мандатів депутатів, які виступали за незалежність – The Economist

Поділитися
Верховний суд Гонконгу позбавив мандатів депутатів, які виступали за незалежність  – The Economist Депутати Сікст Леунг і Ю Вай-чін виступали за незалежність Гонконгу від Китаю. © Flickr/Bip America
Однак, настрої в місті це не заспокоїло, а навіть навпаки.

За короткий час роботи в парламенті Гонконгу депутати Сікст Леунг і Ю Вай-чін не проголосували за жоден закон. Їхня кар'єра в Виконавчій раді міста закінчилася всього через 12 днів після початку.

Проте ефект від їхньої появи був величезний. За такий короткий час вони змогли заблокувати роботу уряду, інспірували протест і змусили комуністичну партію Китаю втрутитися в систему юстиції Гонконгу. Їхня суперечлива спадщина запам'ятається на довго.

Про це пише The Economist, нагадуючи, що 15 листопада Верховний суд Гонконгу постановив, що депутати Леунг і Ю з партії Youngspiration, не підходять для роботи у Виконавчій раді. На думку видання, в цьому рішенні немає нічого дивного. В минулому місяці під час складання присяги політики зневажливо висловлювалися про Китай і підняли транспаранти з написами: "Гонконг – це не Китай". Суд вирішив, що ці дії вже не вписуються в розуміння служби "вірою і правдою". Тому поставив, що депутати повинні звільнити свої місця органі самоврядування особливого регіону.

Багато хто в Гонконзі назвав поведінку Леунга і Ю грубою. Але також багато хто був розчарований відповіддю як місцевого уряду, так і центрального в Пекіні. Депутати критикували вплив на Гонконг комуністичної партії Китаю і часто використовували жести чи заяви, щоб підірвати значення їхньої обов'язкової присяги. Інколи такі кривляння ігнорують, а часом дозволяють новообраним депутатам ще раз сказати все необхідне.

Уряд Гонконгу не дав Леунгу і Ю другої спроби, попросивши Верховний суд позбавити їх мандату. Центральна влада, налякана тим, що поява депутатів від Youngspiration може посприяти поширенню ідеї проголошення незалежності, оприлюднила рідкісну заяву через національний парламент, в якій радила суду ухвалити рішення проти двох депутатів. Суддя заперечив, що зробив своє рішення на основі заяви Пекіна. Однак багато юристів побачили в цьому "збігу обставин" підрив незалежності системи юстиції Гонконгу.

Через кілька годин після винесення вироку імена Ю і Леунга зникли з дверей їхніх кабінетів. Крім того, голова Виконавчої ради пригрозив, що може зобов'язати їх повернути 232 тисячі доларів США, які вони витратили на зарплати і в ході роботи своїх команд.

Читайте також: Порошенко приїде в Одесу 3 липня

Після низки бурхливих зустрічей і зривів через спроби виключених депутатів повернути собі свої крісла, ситуація нарешті почала заспокоюватися. Вперше з дня церемонії присяги засідання Виконавчої ради відбулося без бійок. Але цей спокій, схоже, лише ілюзорний. Леунг і Ю оскаржили рішення суду. І тепер щонайменше ще 10 депутатів-демократів постали перед судом через аналогічні обвинувачення з боку громадян, яких підтримали прокомуністичні групи. У відповідь демократи подали позов проти голови адміністрації Гонконгу Лян Чжен'їна, який в 2012 році під час складання присяги теж ненавмисне зробив помилку.

Дато довиборів поки не була оголошена, але вже очікується, що на них почнеться запекла боротьба. За два дні до постанови Верховного суду про позбавлення двох депутатів мандатів десятки тисяч людей вийшли протестувати проти тих, хто підтримує незалежність Гонконгу від Китаю. Тож лінія зіткнення вимальовується.

У свою чергу голова адміністрації особливої території Лян може отримати вигоду від нинішньої напруги. Він не популярний серед мешканців міста в той час, як його п'ятирічний термін на посаді спливає наступного року. Чи буде він знову балотуватися, вирішить виборча колегія, наповнена прихильниками комуністичної партії Китаю в Гонконзі. Жорстка позиція Ляна проти поширення ідеї незалежності Гонконгу посилила обурення критиків уряду. Вірогідно, центральний уряд в Пекіні стане більш лояльним до Ляна через це. Державне видання "Сіньхуа" нещодавно опублікувало інтерв'ю з чинним головою адміністрації Гонконгу, в якому він висловив бажання "взятися за виклики", перед якими постала його адміністрація. На думку The Economist, це може означати, що він хоче знову балотуватися. У всякому разі, напруга в Гонконзі буде зростати.

Раніше видання The Economist писало, що гонконгські сепаратисти пробилися до влади і стають проблемою для Китаю. Пекін може вирішити, що вони становлять для нього великий політичний виклик. Це може стати відкриттям нового фронту боротьби проти сепаратизму, яка вже триває в Синцзянь-Уйгурському автономному районі, Тибеті і де-факто незалежному Тайвані.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі