У світі святкують Міжнародний жіночий день - Світ - dt.ua

У світі відзначають Міжнародний жіночий день

8 березня, 2019, 06:05 Роздрукувати

За сто років існування день солідарності жінок у боротьбі з гендерною дискримінацією перетворився на "свято весни, любові та вічної жіночності".

8 березня у світі відзначають Міжнародний жіночий день

8 березня у світі відзначається Міжнародний жіночий день, який історично з'явився як день солідарності жінок у боротьбі за рівність прав і емансипацію, але на пострадянському просторі поступово перетворився на "свято весни, любові та жіночності".

Історія свята розпочалася на початку минулого століття. Тоді лідер жіночої групи соціал-демократичної партії Німеччини Клара Цеткін у ході другої Міжнародної конференції жінок у Копенгагені висунула ідею святкування Міжнародного жіночого дня. Цеткін запропонувала, щоб Жіночий день відзначався щорічно в кожній країні в один і той же день. Метою цього свята вона назвала боротьбу жінок за свої права.

У Європі вперше Міжнародний жіночий день провели 19 березня 1911 року в Австрії, Данії, Німеччині і Швейцарії. Тоді близько мільйона демонстрантів вийшли на вулиці з вимогою надати жінкам виборче право, право на рівну оплату праці та право обіймати державні посади.

У США жінки почали демонструвати свою солідарність ще раніше, у 1909 році. З відповідним закликом виступила американська Соціалістична партія. Свято жіночої солідарності тривало до початку Першої світової війни. Офіційно США визнали Міжнародний жіночий день лише у 1975 році, після проголошення його таким Організацією Об'єднаних Націй.

У СРСР 8 березня було оголошено державним святом у 1921 році. Разом з тим, вже в перші роки радянської влади почалася систематична підміна його сенсу — насамперед за рахунок зміщення акценту з гендерної рівності на класову боротьбу: на політичних плакатах того часу цей день названий Днем солідарності "жінок-трудівниць", "пролетарок" і т. п.

Поворотним моментом в сенсі і стилі святкування жіночого дня став 1965 рік, коли 8 березня отримало статус недержавного вихідного дня. В кінці 1970-х практика привітань учнями своїх шкільних вчительок доповнюється новою модою: хлопчики починають вітати дівчаток-однокласниць.

На візуальному рівні остаточний розрив з початковим політичним змістом жіночого дня відбувається тоді, коли з листівок повністю зникають будь-які згадки про жінок — і у зображеннях, і в тексті. На радянських листівках пізнього часу масово з'являються казкові і мультяшні персонажі та іграшкові звірятка, а головною темою привітань та зображень стає весна. Весняні квіти та пейзажі вибудовують асоціацію з пробудженням природи і все менше зв'язуються з жінками — хіба що на рівні молодості і цвітіння жіночої краси.

Дивіться також фото: Святкування Різдва на Софійській площі: фоторепортаж

До кінця 1980-х в СРСР сформувався спосіб святкування Міжнародного жіночого дня, наповненого смислами, атрибутами та ритуалами, фактично протилежними ідеям, які вкладали в це свято феміністки початку ХХ століття. За 70 років радянської влади 8 березня втратило свій політичний протестний потенціал, воно було не тільки одержавлене, але і одомашнене і перетворилося на свято вшанування "весни, вічної жіночності та кохання".

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1288, 28 березня-3 квітня Архів номерів | Останні статті < >