У Румунії третій день тривають масові протести проти корупції

Фото
Поділитися
Протестувальники вимагають реформувати політичну систему, призначити вибори і привести до влади технократів.

Найбільшу державу Південно-Східної Європи огорнули протести. Громадянський опір в столиці Румунії виріс 31 жовтня після інциденту з пожежею у нічному клубі, яка спричинила загибель 32 осіб. У вівторок, 3 листопада, він оформився у майже 30-тисячну акцію незгоди. 4 листопада прем'єр-міністр Віктор Понта подав у відставку. Проте це не зупинило акцію. Протестувальники вимагають повного перезавантаження політичної системи, дострокових парламентських виборів і приходу технократів до влади.

У ніч на п'ятницю, 6 листопада, у Бухаресті на Університетській площі, яка стала традиційним місцем проведення протестних акцій, зібралися понад 17 тисяч осіб, повідомляє RomaniaTV.

Протести були не такими масовими, як у попередні дні, однак люди були більш організованими. Вони тримали безліч плакатів і банерів, скандуючи велику кількість гасел, спрямованих проти корупції і церкви – "Вбити корупцію", "Не міняйте назву, міняйте систему", "Партій багато, всі жалюгідні", "Корупція вбиває", "У лікарнях більше ангелів, диявол танцює в соборах".

Вимога реформи політичної системи

5 листопада мітинги пройшли в містах Клуж, Тімішоара і Констанца. У румунській столиці маніфестанти зібралися по заклику в соціальних мережах. Пройшовши по вулицях, вони блокували будівлю парламенту з вимогою дострокових виборів і негайного формування "непартійного кабінету технократів". На думку протестувальників, вибори повинні стати "змаганням не корумпованих партій, а технократів, у яких будуть солідні портфелі проектів".

Протестувальники також вимагали зустрічі з президентом Румунії Клаусом Йоханнисом.

Читайте також: Екс-президента Румунії звинуватили у злочинах проти людяності

Серед вимог демонстрантів - "незалежна юстиція", "конфіскація майна корупціонерів", "введення мінімального покарання за корупцію у вигляді 10 років в'язниці".

Маніфестанти скандували: "Революція!" - та інші гасла, популярні під час повалення румунського диктатора Ніколає Чаушеску у 1989 році. Вони також кричали: "Геть з країни разом з мафією!", "Вибачте, ми не виробляємо стільки, скільки ви крадете", "Йдіть всі!", "Діди пішли на війну, батьки на революцію, настала наша черга!", "Не підемо додому, мертві не відпускають", маючи на увазі жертв пожежі у нічному клубі. Поліція в дії маніфестантів не втручалася.

4 листопада Прем'єр-міністр Румунії Віктор Понта взяв на себе повну відповідальність за ситуацію і подав у відставку. Також пішли зі своїх посад голова адміністрації четвертого міського сектору Бухареста Крістіан Пієдоне, який видав дозвіл на роботу нічного клубу Colectiv, де сталася пожежа, і міністр внутрішніх справ країни Габріель Опря.

Однак мітинги протесту проти корупції в уряді продовжилися. Лідери мітингувальників заявили, що відставка Віктора Понти повинна стати початком реформи політичної еліти країни.

Пожежа у нічному клубі

31 жовтня в клубі Colectiv у Бухаресті під час безкоштовного рок-концерту сталася пожежа. Під час піротехнічного шоу загорівся дах клубу. Виникла тиснява. У результаті загинули 32 особи, понад 130 госпіталізовано, десятки перебувають у критичному стані. Постраждалими виявилися в основному молоді люди у віці 14-16 років.

Як встановили слідчі, клуб розміщувався в будівлі колишньої взуттєвої фабрики і не відповідав нормам безпеки, передбаченим для розважальних закладів. Зокрема, приміщення площею 450 кв. м було розраховано на 80 осіб, проте у день трагедії там зібралося близько 500. Крім того, як з'ясувалося, власники закладу в цілях економії обладнали будинок легкозаймистими матеріалами.

Корупція в Румунії

У 2007 році Румунія вступила в Євросоюз і НАТО, проте країна до сих пір не включена до безвізової Шенгенської зони. Ключова причина - високий рівень корупції. Згідно з даними консалтингової компанії A. T. Kearney, оборот тіньової економіки в країні склав в 2013 році 45 млрд доларів. З 2013 року за звинуваченням у корупції, були засуджені колишній прем'єр країни Адріан Нестасе, десятки міністрів, урядовців, крупних бізнесменів. За звинуваченнями в корупції також заарештовані брат, племінник і зять колишнього президента Траяна Бесеску, який залишив посаду в кінці минулого року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі