У Путіна є причини скоротити свої авантюри в Україні і Сирії - The Times

Поділитися
У Путіна є причини скоротити свої авантюри в Україні і Сирії - The Times Путіну потрібно два президентські терміни, а не один. © EPA / LINTAO ZHANG
Чим довше Крим буде під російською окупацією, тим вірогідніше, що Захід буде ставитися до нього як до російської території.

Коли Володимир Путін прийшов до влади 18 років тому, він здавався старшим, ніж був насправді через тонкий голос, рідке волосся і запавші очі. Його обличчя виснажувала робота над побудовою іміджу політичного технократа, який повенен був замінити образ не екс-агента КДБ. Крім того, бадьорості не додавала боротьба за фінансові потоки і з наслідками накопичених за 90-ті роки економічними проблемами Росії.

Тепер же на порозі свого чергового президентського терміну його тіло фізично підкачане, а лице - майстерно омолоджене. Якщо він переможе на виборах у березні, а він точно переможе, Путін залишиться на своїй посаді до 2024 року. Тоді йому виповниться 70, і він буде молодшим, ніж Дональд Трамп зараз.

Про це на сторінках The Times пише оглядач Роджер Бойз. Експерти, які стежать за Кремлем, вважають, що свій новий термін Путін використає для зміни конституції Росії. Його план в тому, щоб надати сили державній раді, яку він зробить центром влади за китайським прикладом. Сам він і очолить цю раду. Його наступник на посаді президента РФ буде мати суто церемоніальні повноваження, а прем'єр-міністр стане економічним модернізатором. Путін же лишиться при владі, займаючись питаннями безпеки і зовнішньою політикою. Це буде пожиттєва робота без бід.

Навіщо йому це робити? Частково для того, щоб гарантувати, що останній його президентський термін не закінчиться боротьбою за владу. Надто багато речей у Росії залежать від політичного виживання Путіна: вся клептократична структура влади, яка охоплює державні підприємства і спецслужби, може розвалитися, якщо його хватка ослабне. Та й старий трюк з переходом на посаду прем'єр-міністра через конституційну вимогу не обіймати президентське крісло довше, ніж два терміни поспіль, може не спрацювати.

Є й інші причини. Путін розуміє, що йому потрібно більше, ніж один термін, щоб змінити становище Росії. З віком він вчиться стратегічного терпіння. Можливо, коли він окупував Крим і вторгся на Схід України, він дійсно вірив, що зможе відірвати частину української території і перетворити її на нову російську провінцію - так звану "Новоросію". Ці ілюзії були розвіяні, але це не означає, що російська розширена ідентичність зникне. Просто знадобиться більше часу для її втілення. А тим часом у таких країнах як Білорусь можна повісити знаки: "НАТО не вітається! Обережно, зла собака!".

Путін хотів використати кампанію в Сирії для того, щоб виторгувати в США поступки в Україні в обмін на допомогу у війні проти "Ісламської держави". Але цей план не спрацював. Втім, війни в Сирії і Україні стали нерозривно пов'язаними з розрахунками Кремля. Чотири з п'яти російських військових регіонів зараз очолюють генерали, які командують операціями в Сирії. А застосування гібридних методів, які використовувалися при анексії Криму, тепер включені у військові маневри. Росія показала, що вона готова застосувати силу.

Спроби Путіна зменшити російські операції в Сирії і його роздуми над зміною курсу в Україні охарактеризують його наступний президентський термін. В Сирії йому вдалося зберегти клієнта-диктатора при владі. Москва робить ставку на те, що Асад лишиться президентом до 2021 року, коли його президентство формально закінчиться. А потім будуть проведені "чесні і вільні вибори" в російському стилі. Росія збереже свої військові бази в Сирії, а найманці компенсують виведення офіційних військ.

В Україні ж все може закінчитися домовленістю ввести спостерігачів ООН, які підготують проведення виборів в Донбасі. Путін зупинить потік зброї і подбає, щоб ватажків бойовиків замінили професійні політики, які стануть місцевими урядовцями.

Перевага для Путіна очевидна: він зможе дати ЄС більше аргументів для ослаблення санкцій проти Росії. А чим довше Крим буде під російською окупацією, тим більш вірогідно, що з часом Захід почне ставитися до півострова як до російської, а не української території.

Читайте також: Путін переміг в Сирії, але навряд чи закріпить там мир - FT

Раніше видання The Guardian писало, що Заходу варто готуватися до Росії після Путіна. Вірогідність завершення путінізму у найближчі роки не висока, але варто бути готовим і до такого сценарію.

Володимир Путін вперше став президентом Росії в 2000 році. За даними опитування "Левада-центру", більшість громадян РФ (51%) згодні з думкою, що населення Росії вже втомилося чекати від Володимира Путіна якихось позитивних зрушень у своєму житті.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі