У НАТО немає зобов'язань захищати Балтію від Росії – The Economist

Поділитися
У НАТО немає зобов'язань захищати Балтію від Росії – The Economist НАТО не зобов'язаний захищати Балтію. Ілюстрація © flickr/NATO
Видання пише, що 5 стаття статуту Альянсу про спільну оборону не зобов'язує усі країни-учасниці захищати жертву агресії.

Одним із основоположних принципів НАТО з 1849 року стала домовленість про спільну оборону, про яку йдеться у 5 статті Вашингтонської угоди. В ній йдеться, що "збройний напад на одного чи більше членів буде розцінений як агресія проти всі", і що всі країни-учасниці повинні надати жертві допомогу "невідкладно".

"Після розпаду СРСР 5 стаття здавалася пережитком минулого. Але тепер, коли Росія нарощує витрати на армію, при цьому погрожуючи сусідам ядерними атаками і влаштовуючи військові навчання на кордонах країн Балтії, вона знову стала актуальною", - пише The Economist.

Видання нагадує, що 5 статтю останнім часом часто згадують, щоб заспокоїти учасників Альянсу в Балтії. Однак, якщо її уважно прочитати, то стаття про "спільну оборону" нікого не зобов'язує відправляти свою армію на порятунок країни-жертви агресії, а лише не виключає таку можливість.

"Насправді це може бути, що завгодно, від ядерної війни до дипломатичного протесту. Три хитрі умови будуть визначати справжню відповідь НАТО на іноземну агресію", - йдеться в статті.

Перша з них – географія. Якщо агресор зможе захопити територію і закріпитися на ній раніше, ніж союзники прийдуть на допомогу, то можливості НАТО будуть дуже обмеженими. Приміром, так може статися з країнами Балтії. Атака Росії може початися несподівано і закінчитися за лічені години.

"Визволити окуповану територію буде тяжко і навіть шкідливо. У свій час це була реальність Західного Берліну. Балтійські країни застерігають, що військова агресія проти них означатиме війну між Сходом і Заходом, який буде зобов'язаний втрутитися через 5 статтю. Але 5 стаття не передбачає такої рішучої відповіді", - пише видання.

Друга умова – можлива ескалація конфлікту. Багато країн НАТО дійсно готові прийти на допомогу Балтії, якщо буде потрібно захищати регіон від "зелених чоловічків". Але якщо у відповідь на це Росія перекриє свій повітряний простір і націлить балістичні ракети на Захід, ставки стануть дуже високими.

"Рішення діяти чи ні буде прийматися не командуванням НАТО в Брюсселі, а у Вашингтоні. І багато східноєвропейських членів НАТО непокояться, тому що їм тяжко уявити, що американський президент буде ризикувати розв'язанням ядерної війни заради маленької країни на краю світу", - йдеться в статті.

Однак найскладнішою умовою для НАТО буде вирішити, чи дійсно одна з країн-учасниць стала жертвою атаки. Росія використовує так звану "гібридну війну", застосовуючи військових без ознак на формі, пропаганду, маніпулюючи енергетичною залежністю і дипломатичною риторикою.

"В Балтії гібридна війна може включати спроби зіграти на етнічній і лінгвістичній напрузі. Або ж можливе використання особливого приводу, приміром побудови залізниці з Калінінграда в Росію через Литву. Те, що балтійські країни можуть сприйняти за порушення свого суверенітету, в Брюсселі можуть і не назвати "збройним нападом" згідно зі статтею 5", - йдеться в статті.

Сьогодні видання Die Welt писало, що Україна не стане останньою главою у війні Путіна. Два роки тому російські військові розробили концепцію "нелінійної війни". Путін використовує таємні операції, контролює військових і пропаганду. А Україна є тестовою лабораторією. Російський опозиціонер і шахіст Гаррі Каспаров теж нещодавно заявив, що Путін створив "культуру смерті і страху", щоб утриматися при владі. Каспаров пригадав, як в 2012 році, коли російським президентом знову став Володимир Путін, він зрозумів, що це кінець всіх надій на зміну режиму мирним способом.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі