У Македонії вирішується питання про перейменування: у країні стартував референдум

Поділитися
У Македонії вирішується питання про перейменування: у країні стартував референдум Виборці повинні відповісти на запитання: "Чи підтримуєте ви членство в ЄС і НАТО, приймаючи угоду між Македонією та Грецією" © Instagram
Перейменування країни дозволить врегулювати давню суперечку з Грецією і розблокувати перспективу членства Македонії в ЄС і НАТО.

У Македонії у неділю, 30 вересня, проходить референдум про можливе перейменування колишньої югославської республіки (КЮР) на Республіку Північна Македонія, повідомляє Balkan Insight. Перейменування дозволить врегулювати давню суперечку з Грецією і відкриє Македонії двері до членства в ЄС і НАТО. Греція заблокувала його через відсутність зрушень в багаторічній суперечці щодо назви КЮР.

Станом на 7:00 ранку по всій країні відкрилися майже 3,5 тисячі (3480) виборчих дільниць, взяти участь у референдумі зможуть близько 1,8 мільйона громадян Македонії.

Вони повинні будуть відповісти на запитання: "Чи підтримуєте ви членство (Македонії – ред.) в ЄС і НАТО, приймаючи угоду між Македонією та Грецією (про перейменування КЮРМ на Республіку Північна Македонія – ред.)".

Для того, щоб результати плебісциту вважалися юридично дійсними, рішення про перейменування Македонії повинні підтримати понад 50% виборців або 900 тисяч осіб.

Спостерігатиме за голосуванням рекордна кількість спостерігачів – 12 тисяч місцевих і 500 акредитованих міжнародних, зокрема, 197 – від ОБСЄ.

Очікується, що позитивне рішення жителів Македонії полегшить соціал-демократам на чолі з прем'єр-міністром Зораном Заєвим завдання з переконання парламентської опозиції підтримати зміни до Конституції, необхідні для перейменування країни.

Крім того, у цьому випадку Македонія вже наступного року може отримати запрошення приєднатися до Північноатлантичного альянсу, а також почати тривалі переговори щодо входження до складу Європейського Союзу наступного літа.

У той самий час опозиційні сили Македонії виступають проти її перейменування та мають намір бойкотувати референдум. Зокрема, за бойкот виступає одна з найбільших партій країни – "Внутрішня македонська революційна організація - Демократична партія за македонську національну єдність" (ВМРО-ДПМНЄ).

Парламент Македонії 5 липня вдруге проголосував за ратифікацію угоди з Грецією про зміну назви колишньої югославської республіки після того, як президент тимчасово заблокував угоду.

Нагадаємо, 17 червня міністри закордонних справ Греції і Македонії Нікос Кодзіас і Нікола Дімітров, а також спецпредставник ООН Метью Німіц підписали угоду про перейменування Македонії на Республіку Північна Македонія.

Президент Македонії Джорґе Іванов 26 червня відмовився підписати "неконституційну" схвалену парламентом угоду про зміну назви країни на Північну Македонію.

Суперечка про назву Македонії триває понад 25 років. Греція вимагала змінити назву сусідньої країни, щоб уникнути плутанини з однойменним грецьким регіоном. Скоп'є також застерігали від територіальних претензій на всю історичну Македонію. Через суперечку Афіни блокували вступ Македонії до Євросоюзу та НАТО.

Більше про питання перейменування Македонії читайте в матеріалі Костянтина Федоренка "Північна Македонія: (не) втратити історичний шанс" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі