Турки стали заручниками змагань его Трампа та Ердогана – The Economist

Поділитися
Турки стали заручниками змагань его Трампа та Ердогана – The Economist Два популіста грають в економіку на випередження © state.gov
Ердоган і Трамп уже навряд чи відмовляться від суперечки.

Пастор Ендрю Бансон може стати найдорожчим в'язнем у світі. Пройшло всього два тижні, після того, як США вперше застосували санкції проти турецьких посадових осіб, відповідальних за утримання пастора. З тих пір відмова Туреччини випустити Брансона стерла близько 40 мільярдів доларів свого фондового ринку, знизивши вартість турецької ліри приблизно на п'яту частину, що штовхнуло країну до масштабної боргової кризи. Вважають, що уряд президента Реджепа Таїпа Ердогана тримає Брансона за ґратами за звинувачення в тероризмі з 2016 року, сподіваючись на поступки з боку Вашингтона. Але саме Туреччина закінчила тим, що заплатила ціну, пише The Economist.

Ердоган, схоже, не збирається зменшувати обороти. Турецький лідер не тільки відмовився відреагувати на відносини з США, але і підняв ставки. 15 серпня, менше, ніж через тиждень після настільки ж імпульсивного вчинку президента США Дональда Трампа про подвоєння мит на турецькі сталь і алюміній, Ердоган закликав до бойкоту електронних товарів з США. На наступний день він на 140% підвищив мита на американську продукцію, включаючи автомобілі, тютюн, косметику і алкоголь (але не на електроніку – ред.).

Як і очікувалося, Ердоган звинуватив зовнішні сили у падінні турецької ліри. "Це кулі, гарматні ядра і ракети економічної війни проти нашої країни", - сказав він в одному виступі, маючи на увазі долари, євро і золото. В іншому він попередив, що США ризикує "торгувати партнером НАТО за священика".

Трамп уже підписав законопроект про затримку доставки американських винищувачів F-35 в Туреччину у відповідь на покупку системи протиракетної оборони з Росії. Представник Білого дому заявив 14 серпня, що нові санкції перебувають на стадії розробки. На наступний день турецький суд ухвалив, що Брансона слід тримати під домашнім арештом.

Те, що Туреччина повинна зробити, щоб врятувати ліру і відновити економіку, здається досить простим. Ердоган повинен вирішити свої суперечки з США, дозволити Центральному банку різко підвищити процентні ставки і провести низку болісних реформ, вважають іноземні інвестори та аналітики. Далі йому доведеться мати справу з $ 220 мільярдним боргом в іноземній валюті.

"Набравши доларових кредитів, Туреччина більше не зможе їх обслуговувати через падіння ліри, багато турецьких компанії на межі банкрутства, особливо в сферах нерухомості, будівництва і енергетики", - сказав економіст Рейт Гуркайнак. "Уряду потрібно придумати, як вилікувати економіку, і нехай ті, хто знаходиться при смерті, загинуть".

Якщо уряд не відновить впевненість, портфельні інвестори, за рахунок яких Туреччина розраховує фінансувати дефіцит бюджету, можуть йти, вважає Тімоті Еш з BlueBay Asset Management. Такий крок не дозволив би турецькій економіці переварити всі борги.

Уряд Ердогана з запізненням зробив деякі кроки, щоб зупинити падіння ліри, виключити контроль над капіталом і обмежити операції свопу для захисту валюти від коротких продажів. Центральний банк зробив кроки по збільшенню грошової маси. Валюта відновила частину своїх втрат, але з початку року вона знизилася майже на 40% по відношенню до долара. Ліра отримала великий імпульс 15 серпня, коли регіональний союзник Анкари Катар оголосив про вкладення 15 мільярдів доларів в Туреччину.

Економічні потрясіння в Туреччині були на горизонті задовго до дипломатичного скандалу з США. Протягом багатьох років Ердоган змушував банки підтримувати низькі процентні ставки. Компанії, що отримали кредит, ліра падала, а інфляція перевищила 15%. Гроші вливалися в будівельні контракти друзів і для показушних проектів, таких як міст через Босфор, величезний аеропорт в Стамбулі і палац Ердогана в Анкарі на 1100 кімнат вартістю 615 мільйонів доларів. У міру того, як зростали витрати, дефіцит поточного бюджету збільшувався. "Якщо б не серйозне погане управління економікою, проблема з США не призвела б до цього", - сказав Гуркайнак. "Це домашня криза".

Однак багато турків вважають, що винні іноземці. За останнє десятиліття Ердоган став ще більш авторитарним, пригнічуючи антиурядові протести, розширюючи свій вплив над усіма гілками влади і реагуючи на невдалий переворот в 2016 році чистками і масовими арештами. Використовуючи залякування та підкуп з боку проурядових магнатів, він майже повністю взяв під контроль пресу. Деякі турки бачать будь-який звіт щодо падіння ліри, крім тих, які поширює уряд. Трамп, можливо, зробив "добру справу" для Ердогана, полегшивши йому спроби звинувачень Заходу.

Турецький президент пригрозив завдати удар шляхом пошуку "нових альянсів". Незважаючи на такі заяви президента, Туреччина зав'язана з НАТО, чиї країни-члени надають більшу частину своєї зброї. Але він міг купувати більше у Росії і пропонувати їй більше допомоги (і більше головного болю для американців) в Сирії. На цьому тижні в Стамбулі був міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров. Ситуація з Катаром показує, що Ердоган серйозно ставиться до пошуку нових спонсорів. Його міністри обговорили можливі китайські інвестиції.

Найбільшим торговим партнером Туреччини залишається Європейський союз. Цікаво, що відносини з Європою поліпшуються. Ангела Меркель спокійним тоном, наполягала на прагненні Європи до розвитку Туреччини. Турецько-німецька напруженість ослабла в цьому році після того, як турки спокійно звільнили всіх, крім кількох німецьких громадян, яких вони затримали після невдалого державного перевороту.

Цей приклад не сильно можна нанести на карту з Брансон. Ердоган вже раніше відмовлявся від конфліктів, особливо в 2016 році, після того, як Туреччина збила російський літак, після чого країни опинилися на порозі війни. Трамп теж припинив протистояння з ворогом Кім Чен Ином, прийнявши лідера КНДР після поступок. На жаль, інтереси 80 мільйонів жителів Туреччини зараз є заручниками конкурсу его між двома великими популістами.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі