Трампу варто відкрити в Єрусалимі два посольста - The Economist

Поділитися
Трампу варто відкрити в Єрусалимі два посольста - The Economist Після визнання Єрусалима столицею Ізраїля Трампу потрібно визнати і Палестинську державу. © rusvesna.su
Рішення визнати Єрусалим столицею Ізраїля було безрозсудним.

Єрусалим водночас священний і грішний на небесах і на землі. Талмуд говорить: "Десять мір краси Господь дав світу, дев'ять з них дістались Єрусалиму, і одна - всьому іншому".

Але інколи здається, що десять мір страждань спустилися в світ, дев'ять з яких дістались близькосхідному місту, а одна - всьому іншому. Середньовічний арабський географ Шамсуддін аль-Мукаддасі називав його "золотою чашою зі скорпіонами".

Коли минулого тижня Дональд Трамп оголосив про визнання Єрусалима столицею Ізраїля і про перенесення посольства США з Тель-Авіва в місто, він говорив, що лише вшанував ізраїльську демократію і "просто визнав реальність". При цьому він додав, що все ще бажає, щоб між ізраїльтянами і палестинцями був мир. Але насправді його рішення було огидним укусом скорпіона.

Про це пише The Economist, нагадуючи, що Ізраїль називає столицею місто, яке ніхто у світі такою не визнає. Жодна країна світу не розмістила посольство у Єрусалимі. Це дивацтво стало продуктом історії. Після 1947 року, коли ООН проголосувала про розділення британського мандату в Палестині, Єрусалим був оголошений міжнародним містом, яке не входить ні в єврейську, ні в арабську державу. Але в результаті війни Ізраїль і Йорданія поділили місто, а потім в 1967 році єврейська держава захопила і анексувала Східний Єрусалим. Мешканці-араби отримали спеціальний статус, але будівельні проекти, бар'єри системи безпеки і політика в сфері популяції зміцнили позиції ізраїльтян у їхній "одвічній і неподільній столиці".

Угоди в Осло від 1993 року, які створили автономний палестинський уряд, залишили Єрусалим в статусі проблеми, які належить ще вирішити в ході мирного процесу між Ізраїлем і палестинцями. Конгрес закликав перенести американське посольство в Єрусалим. Кандидати в поезиденти Америки часто обіцяли це зробити. Але після перемоги в них завжди знаходилися причини відкласти це рішення на потім.

Тепер Трамп претендує на "внесення свіжого рішення" в проблему Близького Сходу: "Я оцінив такий напрям дій як такий, що відповідає інтересам США і переслідує ціль встановлення миру між Ізраїлем і палестинцями". Але насправді цей крок нікому не допоможе.

Видання зауважує, що фактично Трамп вручив Ізраїлю приз визнання статусу Єрусалима безумовно, не отримавши жодних поступок і не згадавши навіть на право палестинців на державність. Це ослабило вплив Трампа на будь-які мирні переговори так само, як і позиціонування Америки як чесного посередника між ізраїльтянами і палестинцями.

Також Трамп дескредитував палестинського президента Махмуда Абаса, який і без того перебуває в хиткому становищі, а також всіх, хто наполягав, що палестинські прагнення створити свою країну можуть бути втілені шляхом переговорів, а не насильства. Крім того, Трамп образив арабських союзників США і ускладнив їхній шлях на зближення з Ізраїлем заради стримування впливу Ірана на Близькому Сході.

Можливо Трамп розраховував, що арабські режими надто заклопотані іншими проблемами, щоб перейматися проблемою Палестини. А самі палестинці надто розділені і слабкі, щоб якось відреагувати на американське рішення. Однак, його вчинок потенційно може призвести до масштабного насильства.

Насправді США, як і інші країни, фактично ставился до Єрусалима як до столиці Ізраїля. Дипломати і президенти часто зустрічаються зі своїми ізраїльськими колегами в Єрусалимі. І якщо визнання фактично нічого не змінило, чому Трамп пішов на такий крок?

Відповідь на це питання не має нічого спільного з американською політикою на Близькому Сході, натомість вона випливає з внутрішньої ситуації. Трамп не зміг втілити свої передвиборчі обіцянки через опір в Конгресі і судах. Тож внутрішні невдачі американський президент компенсує зовнішніми рішеннями. І це працює, тому що його виборці прихильні до Ізраїля і не люблять арабів.

Видання наголошує, що краще б Трамп не чіпав Єрусалим взагалі. Статус міста потрібно було б лишити винагородою в кінці мирного процесу. Втім, якщо Трамп дав поштовх хаосу, йому варто відкрити не одне, а одразу два посольства в Єрусалимі. Одне з них буде займатися зв'язками з Ізраїлем, а інше - в Східному Єрусалимі з Палестинською державою, яку Вашингтону теж варто визнати. Два посольства в двох країнах і для двох народів - це було б дійсно свіже рішення.

Як повідомлялося, президент США Дональд Трамп оголосив про рішення визнати Єрусалим столицею Ізраїлю. У середу, 6 грудня, американський президент доручив Державному департаменту почати роботу по перенесенню посольства з Тель-Авіва до Єрусалиму.

Ліга арабських держав закликала США скасувати це рішення, так як воно спровокує ескалацію насильства в Близькосхідному регіоні.

Від рішення США дистанціювалися члени Ради Безпеки ООН.

Палестинське угруповання "Хамас" закликало до повстанняпісля рішення США щодо Єрусалиму. У відповідь армія Ізраїлю вирішила збільшити свою присутність на західному березі Йордану, відправивши туди кілька додаткових батальйонів.

Детальніше про рішення американського президента щодо Єрусалиму та його наслідки для США читайте у статті політолога Віктора Каспрука "Столичне питання" для тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі