Трампу варто підтримати намір Британії покарати Росію за отруєння екс-шпигуна - WP

Поділитися
Трампу варто підтримати намір Британії покарати Росію за отруєння екс-шпигуна - WP Мей готується покарати Росію за отруєння екс-шпигуна на британській території, і США повинні приєднатися до цього процесу. © EPA / SHAWN THEW
Заяви Білого дому і Тіллерсона щодо отруєння Скрипаля на британській території розійшлися.

Непроста "розрядка" президента Дональда Трампа з Володимиром Путіним тепер стала ще непростішою.

Прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей вчора звинуватила уряд Росії у щонайменше співучасті у "незаконному застосуванню сили" на британській землі після отруєння колишнього російського шпигуна Сергія Скрипаля і його доньки минулого тижня.

Мей дала російському уряду один день, щоб запропонувати відповідь. Якщо цього не станеться, вона пообіцяла, що отруєння екс-шпигуна буде розглядатися як акт "російської держави проти Об'єднаного Королівства" і матиме відповідні наслідки.

Про це на сторінках лояльної до Демократичної партії газети Washington Post пише оглядач Аарон Блейк. Це оголошення Мей, на його думку, виллється у серйозне посилення жорсткої позиції Британії щодо Росії, з якою у неї колись були важливі відносини в сфері обміну розвідувальними даними. Лондон звинувачувли у тому, що він не дав належну відповідь Москві за схожих обставин в 2006 році, коли був отруєний колишній російський шпигун Олександр Литвиненко, який перейшов на бік MI6. І серед тих, кого особливо тоді критикували була Тереза Мей.

Атака на Скрипаля стала перевіркою для британського прем'єра на готовність дати відсіч Путіну. Але вона також підкреслить небажання Трампа зробити це.

Перші коментарі Білого вдому вчора показово уникали повторення висновків Мей щодо того, що Росія причетна до атаки. Прес-секретар адміністрації Сара Хакабі Сандерс сказала лише, що США підтримують Британію. При цьому вона відмовилася говорити про російську роль, пославшись на потребу вивчити більше деталей атаки.

Через кілька годим потому Держсекретар США Рекс Тіллерсон, мабуть вивчивши ці "деталі", сказав журналістам, що атака "точно була зроблена з Росії". Але питанням лишається, чи Трамп сам повторить заяву Тіллерсона і підтримає важливого американського союзника в дуже серйозних обвинуваченнях. Зрештою, нинішній президент США бажає прихильно ставитися до Путіна. Трамп постійно ставив під сумнів висновки навіть американської розвідки про російське втручання у американські вибори в 2016 році. А після зустрічі з Путіним кілька місяців тому Трамп, схоже, погодився з російськими запереченнями.

"Кожен раз, коли він бачить мене, він каже: "Я нічого не робив". І я вірю, що він це каже щиро. Поправді кажучи, мені здається, ці обвинувачення його ображають", - говорив Трамп репортерам про Путіна під час серії поїздок в Азію.

"Коли ж всі ненависники і дурні зрозуміють, що мати хороші відносини з Росією - це добре, а не погано. Я хочу вирішити проблеми КНДР, Сирії, України, тероризму і Росія може дуже допомогти!" - писав американський президент на своїй сторінці в Twitter.

Головним аргументом Трампа було те, що існують важливі проблеми, приміром громадянська війна в Сирії, над вирішенням яких він хоче працювати з Росією. А російське втручання у американські вибори - це другорядне шоу, за яке Путіна не варто карати. У підсумку, на думку оглядача, Трамп зробив не багато, щоб виступити проти Росії.

Але ситуація може змінитися зараз. Тепер є те, що Британія розглядає як дещо близьке до акту війни, на що британський уряд дасть серйозну відповідь. Однак, Трамп все одно може повірити запереченням російському уряду і Путіна, а не союзникам. Зрештою, якщо він скептично поставився до висновків розвідки США, чому він має повірити у британські висновки?

Водночас, Росія - це той рідкісний випадок, коли Конгрес на чолі з Республіканською партією готовий виступити проти Трампа. Минулого року парламентарі ухвалили нові санкції, попри протест президента. Якщо лідери в Конгресі натиснуть на Трампа, він може схилитися до того, щоб дати Росії відповідь на її поведінку. Або ж ні. Але в другому випадку його небажання реагувати на російські провокації стануть ще більш підозрілими.

Як повідомлялося, 12 березня прем'єр-міністр Британії Тереза Мей заявила про відповідальність РФ за отруєння Скрипаля.

Голова уряду уточнила, що перебіжчик і його дочка були отруєні нервово-паралітичним речовиною російського виробництва. Російського посла викликали до МЗС Британії. Якщо росіяни не нададуть переконливих пояснень обставин інциденту, Мей пообіцяла 14 березня повідомити про контрзаходи британського уряду.

Як повідомлялося, 4 березня в Британії невідомою речовиною були отруєні 66-річний російський шпигун-перебіжчик Сергій Скрипаль та його 33-річна дочка. Їм обом стало погано в торговому центрі в Солсбері.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі